Artykuły Varsavianistyczne
- Artykuł
Niewyraźna fotografia i ślad mocowania na cokole musiały wystarczyć do odtworzenia brązowej lilii na pomniku Krystiana Ulricha. Kiedy i dlaczego ten piękny kwiat ozdobił upamiętnienie sławnego warszawskiego ogrodnika?
źródło: um.warszawa.pl/waw/zabytki
ArtykułTrudno sobie wyobrazić święta Bożego Narodzenia bez słodyczy, a zwłaszcza bez czekolady. Odkąd na naszych stołach czekolada pojawiła się w formie stałej, czyli tabliczek i pralinek, jej królowanie jest niepodważalne. Nie tylko jest wspaniałym deserem, ale od dziesiątków lat kupowana jest także jako prezent pod choinkę.
źródło: um.warszawa.pl/waw/zabytki
ArtykułBardzo dziękujemy wszystkim z Państwa, którzy odwiedzili naszą wystawę „160 lat firmy Bracia Łopieńscy”. Przez kilka tygodni gościliśmy setki osób zwiedzających ekspozycję samodzielnie lub przychodzących na specjalne sobotnie oprowadzania przez przewodniczki. Usłyszeliśmy ogrom miłych słów, z których wiele zostało utrwalonych w naszej księdze pamiątkowej.
źródło: um.warszawa.pl/waw/zabytki
ArtykułZa co Bracia Łopieńscy otrzymali złoty medal w Paryżu? Jak powstaje odlew - od rysunku do gotowego wyrobu. Jak wygląda stół cyzelera i dlaczego odkrycie modeli gipsowych było taką sensacją? Zapraszamy na wystawę do 19 listopada.
źródło: um.warszawa.pl/waw/zabytki
ArtykułPierwsze gazowe latarnie, jakie zapłonęły na warszawskich ulicach, nie tylko zadziwiały jaskrawością światła, ale były także rozrywką. Co wieczór latarnikowi, który na długiej sztycy sięgał do klosza aby zapalić gazowy płomyk, towarzyszyła grupka mieszkańców. Razem z nim przechodziła od latarni do latarni nie mogąc się nadziwić temu nowoczesnemu urządzeniu.
źródło: um.warszawa.pl/waw/zabytki
ArtykułOd 3 października można zwiedzać wystawę „160 lat firmy Bracia Łopieńscy”. Historię czterech pokoleń sławnych warszawskich odlewników można poznać dzięki 20 planszom prezentowanym na dziedzińcu pałacu Branickich przy Nowym Świecie 18/20. Druga cześć mieści się w dawnej aptece przy Nowym Świecie 18. Tam zgromadzono odnaleziono w zeszłym roku gipsy. Prezentowane są także odlewy i fragment warsztatu odlewnika.
źródło: um.warszawa.pl/waw/zabytki
ArtykułDo domów Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Mokotowie pierwsi lokatorzy wprowadzali się już po koniec 1948 roku. Bardzo szybko osiedla, a właściwie wg nazewnictwa WSM – kolonie - uzupełniono o niezbędną infrastrukturę. Powstawały pawilony ze sklepami, nieopodal były przedszkola i szkoły, boiska, przychodnie, pracownie artystyczne, wewnętrzne uliczki miały wnęki parkingowe. Nad całym osiedlem górował komin kotłowni, która zapewniała ciepło w kaloryferach.
źródło: um.warszawa.pl/waw/zabytki
ArtykułWystawa „160 lat firmy Bracia Łopieńscy” pokazuje historię tej warszawskiej rzemieślniczej rodziny oraz jej wytwórni od okresu rozbiorów, przez obie wojny światowe, czasy PRL aż po lata współczesne. Warto ją poznać odwiedzając dziedziniec i oficynę pałacu Branickich przy Nowym Świecie 18/20. Ekspozycja jest czynna do 19 listopada.
źródło: um.warszawa.pl/waw/zabytki
ArtykułPoczątek grudnia 2021 roku zaskoczył Warszawę niespotykanym odkryciem. W trakcie porządkowania starego magazynu na Pradze odnaleziono przedwojenne gipsowe modele wykonane w legendarnej warszawskiej fabryce „Braci Łopieńskich”. Tylko ogromne szczęście, splot przypadków, czujność Małgorzaty i Janusza Nadolskich, najemców magazynu, i wiedza Anny Łopieńskiej-Lipczyk sprawiły, że te bezcenne znaleziska nie wylądowały w koszu.
źródło: um.warszawa.pl/waw/zabytki
ArtykułSerdecznie zapraszamy w poniedziałek, 3 października, o godz. 17.00, na naszą wystawę o firmie Braci Łopieńskich (dziedziniec pałacu Branickich, Nowy Świat 18/20).
źródło: um.warszawa.pl/waw/zabytki
ArtykułNa otwieranej niedługo wystawie „160 lat firmy Braci Łopieńskich” w oficynie i na dziedzińcu pałacu Branickich, przedstawimy historię tej zasłużonej warszawskiej firmy. Ten artykuł poświęcamy „ostatniemu z braci”, czyli Tadeuszowi Łopieńskiemu.
źródło: um.warszawa.pl/waw/zabytki
ArtykułZałożona w 1862 roku sławna warszawska firma odlewnicza „Bracia Łopieńscy” obchodzi w tym roku 160-lecie istnienia. Praca i talent czterech pokoleń jednej rodziny złożyły się na niezwykłą historię tej wytwórni. Niedługo poznamy ją na rocznicowej wystawie przygotowanej przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków. A na naszej stronie zapraszamy do lektury kolejnych artykułów.
źródło: um.warszawa.pl/waw/zabytki
Wyświetlanie 1 - 12 z 26 rezultatów.
Polityka prywatności
Ochrona prywatności użytkowników naszego serwisu ma dla nas bardzo duże znaczenie. Ograniczamy wykorzystanie i zbieranie informacji o użytkownikach serwisu do niezbędnego minimum wymaganego do świadczenia usług na najwyższym poziomie. Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji o ochronie danych osobowych, ochronie praw autorskich i plikach cookies można znaleźć w Polityce prywatności.