null

Zwiedzanie Elizeum

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa chcielibyśmy zaproponować oprowadzanie po Elizeum. Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu.

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA

www.edd2012.pl

Spotkanie w ELIZEUM

Elizeum znajduje się na terenie parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego przy ul. Książęcej w Warszawie. Podziemna rotunda wykonana z cegły, usytuowana w stoku Skarpy Wiślanej, stanowi pozostałość pawilonów ogrodowych wchodzących w skład kompleksu ogrodu romantycznego na „Książęcem”, założonego przez podkomorzego Kazimierza Poniatowskiego, brata króla Stanisława Augusta. Budowla powstała w latach 1776-1778, według projektu Szymona Bogumiła Zuga. Nie jest znane do końca przeznaczenie Elizeum. Dopisek architekta na projekcie „Elizeum dla przyjaciół i pięknych pań” spowodował, iż wokół obiektu zaczęła się tworzyć legenda, podsycana przez powojenną prasę. Po krótkim okresie swojej świetności przez wiele lat Elizeum pozostawione bez właściciela było użytkowane w sposób niewłaściwy, a następnie stało się miejscem zapomnianym. Obecnie obiekt jest w stanie pół ruiny i nie jest udostępniany dla zwiedzających. Jedną z niewielu okazji do obejrzenia tego obiektu są zbliżające się  Europejskie Dni Dziedzictwa.

W dniu 15 września 2012 r. (sobota) o  każdej pełnej godzinie – 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00 planowane jest zwiedzanie Elizeum połączone z omówieniem historii obiektu.

W czasie imprezy, oprócz zwiedzania Elizeum, będzie można zapoznać się również z materiałami archiwalnymi, wynikami badań konserwatorskich oraz koncepcją remontu i adaptacji Elizeum. Na gości czeka również ogródek letni z kawą, herbatą i czymś słodkim do zjedzenia. W ramach relaksu, po zwiedzaniu zabytkowej budowli, zapraszamy do odpoczynku na leżakach rozstawionych wokół wodozbioru i stawu. 

Ponadto szczególnie zapraszamy grupy szkolne, dla których obiekt po umówieniu będzie  dostępny w dniach 10-14 września 2012 r. Szczegółowe informacje do szkół zostaną przekazane za pośrednictwem koordynatorów ds. edukacji kulturalnej w poszczególnych dzielnicach. Zgłoszenia szkół przyjmujemy na adres mailowy elizeum@um.warszawa.pl, tel. 22 443 36 53

 

Spotkajmy się w Elizeum!

Termin: 15 września 2012 r., w godzinach od 12 – 17

 

 

Więcej informacji oraz galeria zdjęć w zakładce "projekty w trakcie realizacji" https://internal.um.warszawa.pl/waw/zabytki/-/null

 

 

                                             

Zobacz galerię (4 zdjęć)