null

Zobacz wystawę w krypcie Ignacego Ossolińskiego w kościele św. Jakuba na Tarchominie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Gotycki kościół św. Jakuba Apostoła-widok na prezbiterium
Gotycki kościół św. Jakuba Apostoła-widok na prezbiterium

Proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła na warszawskim Tarchominie zaprasza 22 września po mszy świętej o godz. 12.30 na otwarcie krypty, w której pochowany jest 5 letni Ignacy Ossoliński. Odkrycia tego dokonano w czasie prac konserwatorskich krypty naszego kościoła prowadzonych jesienią 2017 roku, na zlecenie Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Przygotowanie krypty, ekspozycja zmarłego i cała oprawa została powierzona Pani Profesor Annie Drążkowskiej z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

Na jednej z tablic umieszczonych w krypcie widnieje napis:

 

 

"Największy smutek wywoływała śmierć dzieci, jednak ich pogrzeby były znacznie skromniejsze niż osób dorosłych. Przygotowanie do pogrzebu i sam pogrzeb były okresem, gdy rodzina i bliscy po raz ostatni mogli zobaczyć zmarłego. Był to czas pożegnania. Dlatego tak bardzo ważny był jego wygląd, który rodzina zachowa w pamięci. Ciało zmarłego było przez rodzinę i przyjaciół traktowane z szacunkiem i czcią. Obmywano je, ubierano, modlono się przy nim. Starano się jak najdłużej zatrzymać rozkład ciała i ukryć wszelkie oznaki śmierci. Zakrywano rany i ślady cierpienia. Ciało nacierano octem i olejkami. Zmarły miał być przygotowany na zmartwychwstanie i na stawienie się przed Sądem Ostatecznym. Aby złagodzić potęgę śmierci i aby rodzinie łatwiej było przyjąć stratę bliskiej osoby, śmierć porównywano do snu, a osobę umierającą do kogoś, kto zasypia snem wiecznym. Dlatego zmarłym pod głowę wkładano poduszkę."

 

Autorem artykułu jest ks. Andrzej Kowalski

 

Zachęcamy gorąco do przeczytania artyklułu Anety Bojanowskiej, pracownicy naszego biura o niezwyklym odkryciu w kościele. Tekst ukazał się w Spotkaniach z Zabytkami, nr 11 - 22, listopad - grudzień 2018 (artykuł w załączniku)

Krypta Ossolińskich w trakcie prac konserwatorskich w 2017 r.; autor fotografii: Aneta Bojanowska
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Herb Ossolińskich "Topór" z płyty żeliwnej umieszczonej w posadzce kościoła
Pochówki odkryte podczas prac konserwatorskich
Wnętrze krypty podczas prac

Załączniki: