null

Zmiany w gminnej ewidencji zabytków (GEZ)

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
1. Drewniana 10/16
1. Drewniana 10/16

18 października 2019 r. wydane zostało zarządzenie nr 1582/2019 Prezydenta m.st. Warszawy w sprawie zmian w ewidencji zabytków m.st. Warszawy.

Tekst zarządzenia wraz z załącznikiem zawierającym zmiany w GEZ, dostępny jest na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej m.st. Warszawy:

 

https://bip.warszawa.pl/Menu_przedmiotowe/zarzadzenia_uchwaly/Zarzadzenia/Prezydent_m__st__Warszawy/default.htm?TypAktu=1&Organ=2&Rok=2019&Miesiac=10

 

Do gminnej ewidencji zabytków włączone zostały 23 nowe zabytki nieruchome oraz 39 archeologicznych zabytków nieruchomych, wyłączono natomiast 19 obiektów oraz 1 archeologiczny zabytek nieruchomy.

 

Wśród włączonych do ewidencji zabytków znalazły się przykłady architektury użyteczności publicznej z lat 50. XX w., m.in. śródmiejskie przedszkole przy ul. Drewnianej 10/16 (fot. 1). W związku prowadzonym przez BSKZ programem ewidencjonowania i waloryzacji warszawskiej architektury drewnianej, do GEZ trafił malowniczy, parterowy budynek przedwojennej henrykowskiej szkoły powszechnej z terenu dzielnicy Białołęka (ul. Uczniowska 24, fot. 2). Wśród przykładów małej architektury uwagę zwraca ciekawy ostaniec z początku XX w. - balustrada dawnego mostu/śluzy w alei Zielenieckiej.

 

Kontynuując program weryfikacji GEZ o przykłady architektury powojennego modernizmu, do ewidencji trafił układ urbanistyczny i zespół budowlany osiedla Instytutu Badań Jądrowych na terenie Anina, gdzie zachowały się m.in. budynki z elewacjami wykładanymi mozaikowymi kompozycjami z tzw. irysków (fot. 4-5). Cały zespół zakomponowany został w otoczeniu zieleni, co podnosi dodatkowo jego walory architektoniczne (fot. 6). Do ewidencji trafił także budynek osiedla Kępa Potocka przy ul. Promyka 5 z 1969 r. (fot. 7), laureat konkursu Mister Warszawy. Projekt budynku na 196 mieszkań wykonany przez Hannę Graff i Bogusława Chylińskiego, opierał się na osi pn.-pd., dzięki czemu uzyskano dobre doświetlenie mieszkań. Jest to jeden z bardziej wartościowych przykładów powojennego modernizmu na terenie Warszawy. Również na obszarze Żoliborza znajdują się dwa kolejne interesujące obiekty: dawne przedwojenne kino „Świt” przebudowane w latach 70. XX w. i znane współczesnym warszawiakom jako kino „Tęcza” (ul. Suzina 6, fot. 8) oraz Dom Handlowy „Merkury” przy ul. Słowackiego 16/18 (fot. 9), proj. Jacka Nowickiego z 1964 r., mieszczący dawną kawiarnię Havana z częściowo zachowanymi mozaikami Krzysztofa Henisza, wpisanymi do rejestru zabytków ruchomych (fot. 10).

 

Ponadto, w związku z weryfikacją zakresu ujęcia w GEZ, zmienione zostały granice w 5 kartach adresowych zabytków nieruchomych. W ramach tego samego zarządzenia włączono również 61 kart adresowych dla obiektów, które nie miały indywidualnie opracowanej karty adresowej. Są to elementy obiektów już ujętych w gminnej ewidencji zabytków, w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a nawet wpisanych do rejestru zabytków, np. tereny posesji, ogrodzenia. Włączenia tych kart adresowych mają charakter techniczny. W przypadku Dworca Centralnego zdecydowano, że każda z kondygnacji, które są przedstawione na odrębnych załącznikach graficznych w decyzji o wpisie do rejestru zabytków, otrzyma indywidualną kartę adresową GEZ. Takie ujęcia techniczne porządkują zasób gminnej ewidencji zabytków oraz pozwalają na sprawniejsze zarządzanie całym zbiorem GEZ.

fot. 2. Uczniowska 24
Zobacz galerię (9 zdjęć />)
fot. 3. Balustrada z al. Zielenieckiej
fot. 4. Osiedle IBJ, Anin
fot. 5. Fragment mozaiki, osiedle IBJ
fot. 6. Zieleń na osiedlu IBJ
fot. 7. Promyka 5
fot. 8. Suzina 6
fot. 9. DH Merkury
fot. 10. Fragment mozaiki, DH Merkury