null

Zakończył się remont willi w Kolonii Lubeckiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Na budynku przy ul. Raszyńskiej 48 nie ma już śladu zniszczeń, które go szpeciły przez lata. Po remoncie dofinansowanym przez miasto, willa cieszy oko równymi tynkami i piękną jasnokremową elewacją.

Wyremontowana jednopiętrowa willa.

 

 

Wielorodzinny dom przy ul. Raszyńskiej 48 zbudowano w 1924 r. Był jednym z pierwszych jaki powstał na terenie Kolonii Lubeckiego. Kilka lat temu Stołeczny Konserwator Zabytków nakazał remont tego blisko stuletniego budynku, który stopniowo niszczał i tracił walory artystyczne. Dopiero w zeszłym roku współwłaścicielom udało się porozumieć i wspólnie złożyć wniosek o dofinansowanie prac remontowych. Właściciele obiektu uzyskali wsparcie miasta w wysokości 200 tys. zł.

Nowe tynki i balkon

Można już podziwiać efekty trwającego kilka miesięcy remontu elewacji budynku. Podczas kompleksowych prac remontowych usunięto odspojone tynki na wszystkich elewacjach. Ekipa budowlana naprawiła spękane mury i zabezpieczyła je przed wilgocią podsiąkającą z gruntu. Na ścianach zewnętrznych, w miejscach ubytków, uzupełniła tynki i pomalowała je na oryginalny, jasnokremowy kolor. Od strony ogrodu odtworzono zniszczony balkon. 

Kolonia Lubeckiego to zabytkowe osiedle na Ochocie, położone pomiędzy ulicami Filtrową, Krzywickiego, Wawelską, Grójecką i pl. Narutowicza. Pierwsze budynki w kolonii o architekturze historyzującej, neoklasycystycznej zaczęły powstawać w latach 20. XX wieku. Budowano zarówno wielopiętrowe kamienice, jak i niewielkie kilkurodzinne wille z ogrodami. W latach 30. zaczęto tam stawiać domy w stylu modernistycznym.
 

Wyremontowana jednopiętrowa willa.
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Willa ze spadzistym dachem przed i po remoncie.
Willa ze spadzistym dachem przed i po konserwacji.
Balkon pierwszego piętra przed i po konserwacji.