null

Zachwycające wnętrza kamienicy przy ul. Noakowskiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie

We frontowej części kamienicy przy ul. Noakowskiego 10 zlokalizowane były luksusowe apartamenty, o dużych metrażach. W oficynach - mieszkania czynszowe, mniejsze i w związku z usytuowaniem wokół trzech podwórzy, gorzej doświetlone.

Na zdjęciu sztukaterie na suficie w mieszkaniu przy ul. Noakowskiego 10. Fot.BSKZ

zestawienie zdjęć z mieszkania po lewej kolumnada balkonu po prawej salon z okrągłą sztukaterią na suficie

Imponująca wczesnomodernistyczna kamienica przy ul. Noakowskiego 10 została wybudowana w latach 1910-1912 dla rodziny Oppenheimów. Jej projektantem był Leon Słanisław Drews.

We współpracy z Zakładem Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Śródmieście, przygotowujemy wytyczne do remontów lokali mieszkalnych, obecnie pustostanów, należących do miasta. W związku z tym dokonaliśmy oględzin kilku lokali znajdujących się w budynku frontowym. Wymagają one generalnego remontu konserwatorskiego.

Mieszkania o powierzchniach ponad 200 m², mają dwa wejścia z klatki głównej i kuchennej. Do lokali prowadzą dwuskrzydłowe drzwi, z zachowanymi w kilku miejscach kryształowymi szybkami okienek doświetlających i widoczną pod farbą pierwotną dekoracją w formie intarsji (czyli tworzenia zdobień lub obrazów na powierzchni przedmiotu przy użyciu różnych gatunków drewna).
Pierwotny układ pokoi i innych pomieszczeń nadal pozostaje czytelny, z wyraźnym wydzieleniem części reprezentacyjnej i kuchennej, mieszczącej lokum dla służby.

Przepiękne sztukaterie, indywidualnie projektowane dla każdego z mieszkań, stolarka drzwiowa, w tym czteroskrzydłowe drzwi pomiędzy pokojami, ścianki biegnące po łuku, czynią wnętrza bliskie przestrzeniom pałacowym. Z okien o konstrukcji skrzynkowej w elewacji frontowej rozciąga się widok na miasto, w tym zabudowania Politechniki Warszawskiej.
W łazienkach, kuchniach i prowadzących do nich korytarzach zachowała się w różnym stanie glazura i posadzki. W jednej z łazienek jest nawet oryginalna wanna, a w kuchniach lodownie usytuowane w szafkach podokiennych i drewniana zabudowa pawlaczy i służbówek. W kilku pokojach możemy oglądać tak wdzięczny drobiazg jak półeczki ścienne o marmurowych blatach, opartych na „koronkowych” żeliwnych wspornikach.

Wysoka kamienica z balkonami.
Zobacz galerię (13 zdjęć)
Szeroka brama wejściowa do kamienicy.
Salon z dekoracyjnym sufitem.
Pokój z dekoracjami na suficie.
Sztukateria na suficie.
Sztukateria na suficie.
Białe i czarne płytki w kuchni.
Szafka pod oknem w kuchni.
Dekoracyjny wspornik pod półkę.
Wanna w łazience.
Drewaniane drzwi wejściowe.
Szybka w drzwiach wejściowych.
Widok na Warszawę z balkonu.