null

Zabytkowa brama z Barskiej 5 w pracowni konserwatorskiej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
zdjęcie archiwalne z lat 80 dokumentujące historyczny wygląd bramy
Zdjęcie archiwalne z lat 80 dokumentujące historyczny wygląd bramy

 

W latach powojennych prowadzono liczne remonty i modernizacje, które zmieniły wygląd tego funkcjonalistycznego budynku. W czasie jednego z nich, w latach 80. XX w., pojawił się pomysł wymiany zabytkowej, dębowej bramy. Na szczęście, dzięki staraniom części spółdzielców, oryginalną bramę pozostawiono, poddając ją konserwacji. Niestety w jakiś czas potem brama została pomalowana grubą warstwą farby, pod którą skryła się naturalna faktura drewna. Ponadto, zdemontowano oryginalne mosiężne klamki i kratownice w nadświetlu oraz oryginalne szklenie. Wymieniono też system zamykający na współczesny.

W latach 2018-19 spółdzielnia przeprowadziła - przy udziale środków z budżetu m.st. Warszawy - kompleksowy remont elewacji, dzięki któremu udało się przywrócić oryginalny, przedwojenny wyraz artystyczny budynku. W związku z tym uznano, że renowacja bramy, zmierzająca do przywrócenia jej pierwotnego wyglądu, będzie niezbędnym elementem wieńczącym przedsięwzięcie.

Dzięki dotacji m.st. Warszawy w tym roku spółdzielnia zleciła konserwatorski remont bramy, w trakcie którego zostanie przywrócone pierwotne wykończenie dębowych powierzchni i szklenie z wykorzystaniem zachowanej oryginalnej kratownicy. Na podstawie dokumentacji fotograficznej odtworzona także będzie historyczna mosiężna klamka i zasuwnica bramy.

Brama u konserwatorów
Skrzydła i ościeżnice bramy zostały zdemontowane i przewiezione do pracowni konserwatorskiej w Ursusie. Na miejscu konserwatorzy zdjęli stare powłoki malarskie i zaczęli uzupełniać ubytki drewna przy użyciu kitów i drewnianych fleków. Rozpoczęto też oczyszczanie mosiężnych elementów, które powrócą na wyremontowaną bramę. W trakcie prac zostanie również podklejony odspajający się fornir zdobiący skrzydła. Największym wyzwaniem może okazać się naprawa ościeżnic, które zachowały się w gorszym stanie niż same skrzydła. Konserwatorzy deklarują jednak uratowanie nawet najbardziej zniszczonych elementów konstrukcyjnych bramy.

Efekt konserwacji będzie widoczny najprawdopodobniej już w sierpniu 2020 r. Na konserwację bramy Rada m.st. Warszawy przyznała dotację w wysokości 22,5 tys. zł. Natomiast na remont dachu i elewacji budynku przy ul. Barskiej 5 Warszawa przeznaczyła w ubiegłych latach niemal 800 tys. zł.

Drewniana brama
Zobacz galerię (7 zdjęć)
Skrzydła bramy po zdjęciu wtórnych warstw malarskich
Wyjęte skrzydła bramy do konserwacji
Zniszczone ościeża bramy
Zdemontowane elementy bramy
Zdemontowane elementy bramy
Zdemontowane elementy bramy