
W latach powojennych prowadzono liczne remonty i modernizacje, które zmieniły wygląd tego funkcjonalistycznego budynku. W czasie jednego z nich, w latach 80. XX w., pojawił się pomysł wymiany zabytkowej, dębowej bramy. Na szczęście, dzięki staraniom części spółdzielców, oryginalną bramę pozostawiono, poddając ją konserwacji. Niestety w jakiś czas potem brama została pomalowana grubą warstwą farby, pod którą skryła się naturalna faktura drewna. Ponadto, zdemontowano oryginalne mosiężne klamki i kratownice w nadświetlu oraz oryginalne szklenie. Wymieniono też system zamykający na współczesny.
W latach 2018-19 spółdzielnia przeprowadziła - przy udziale środków z budżetu m.st. Warszawy - kompleksowy remont elewacji, dzięki któremu udało się przywrócić oryginalny, przedwojenny wyraz artystyczny budynku. W związku z tym uznano, że renowacja bramy, zmierzająca do przywrócenia jej pierwotnego wyglądu, będzie niezbędnym elementem wieńczącym przedsięwzięcie.
Dzięki dotacji m.st. Warszawy w tym roku spółdzielnia zleciła konserwatorski remont bramy, w trakcie którego zostanie przywrócone pierwotne wykończenie dębowych powierzchni i szklenie z wykorzystaniem zachowanej oryginalnej kratownicy. Na podstawie dokumentacji fotograficznej odtworzona także będzie historyczna mosiężna klamka i zasuwnica bramy.
Brama u konserwatorów
Skrzydła i ościeżnice bramy zostały zdemontowane i przewiezione do pracowni konserwatorskiej w Ursusie. Na miejscu konserwatorzy zdjęli stare powłoki malarskie i zaczęli uzupełniać ubytki drewna przy użyciu kitów i drewnianych fleków. Rozpoczęto też oczyszczanie mosiężnych elementów, które powrócą na wyremontowaną bramę. W trakcie prac zostanie również podklejony odspajający się fornir zdobiący skrzydła. Największym wyzwaniem może okazać się naprawa ościeżnic, które zachowały się w gorszym stanie niż same skrzydła. Konserwatorzy deklarują jednak uratowanie nawet najbardziej zniszczonych elementów konstrukcyjnych bramy.
Efekt konserwacji będzie widoczny najprawdopodobniej już w sierpniu 2020 r. Na konserwację bramy Rada m.st. Warszawy przyznała dotację w wysokości 22,5 tys. zł. Natomiast na remont dachu i elewacji budynku przy ul. Barskiej 5 Warszawa przeznaczyła w ubiegłych latach niemal 800 tys. zł.

