null

Wystawa o szyldach z warszawskiej Starówki zagości w Olsztynie

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Kolekcję warszawskich szyldów będzie można oglądać na wystawie w ratuszu do połowy grudnia. Spotkanie inaugurujące wystawę odbędzie się 27 listopada o godz. 17.00 w sali 219 olsztyńskiego ratusza.

 

Warszawska Starówka może poszczycić się jedną z największych w Polsce kolekcji metaloplastycznych szyldów semaforowych. Najstarsze z nich zostały zamontowane już w lipcu 1953 roku z okazji zakończenia odbudowy i oddania do użytku Rynku Starego Miasta. Kolejne pojawiały się w miarę sukcesywnej odbudowy ulic.
O wyjątkowości tego zbioru, bogatego w różnorodne formy i rozwiązania plastyczne (od tradycyjnych, płaskich wywieszek po nowoczesne, pełnoplastyczne rzeźby), opowiedzą pracownicy Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

 

Czy w Olsztynie w okresie powojennym sięgnięto również po wzory tradycyjnych szyldów cechowych i czy metaloplastyka była dominującą formą reklamy handlowej w mieście?

Te zagadnienia przybliżą z kolei pracownicy Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Olsztyna. Gościem specjalnym spotkania będzie syn olsztyńskiego artysty Bolesława Wolskiego - Jarosław Wolski, współtwórca metaloplastycznych elementów wystroju Domu Rzemiosła i olsztyńskiego ratusza.

 

Więcej informacji na stronie:
https://zabytki.olsztyn.eu/zabytki/aktualnosci/article/o-powojennej-metaloplastyce-warszawy-i-olsztyna.html