null

Wspólna 27 – wyposażenie z lat 30.

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Przygotowując wytyczne do remontu lokali należących do m.st. Warszawy pracownicy Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków przeprowadzają tzw. oględziny. Podczas jednej z takich wizyt w mieszkaniu znajdującym się w kamienicy przy ul. Wspólnej 27 natrafili na oryginalne elementy pierwotnego wystroju.

 Salon z wykuszem.

Kamienicę przy ul. Wspólnej 27 zaprojektował znany duet: Roman Sigalin i Jerzy Gelbard. Wybudowano ją w latach 1938-1939. 
Oglądane mieszkanie zostało wydzielone po II wojnie światowej z pierwotnie większego lokalu. W jednym z pokoi urządzono wówczas kuchnię. Obecnie kamienica ujęta jest w gminnej ewidencji zabytków.

Wszystko przedwojenne

Do dnia dzisiejszego przetrwała wewnętrzna stolarka drzwiowa, pojedyncza i dwuskrzydłowa, z oryginalnym szkleniem i okuciami, dębowe parkiety, czy częściowo zabudowa wnęk.
Prawdziwa niespodzianka czeka jednak w łazience. Jej ściany zostały przykryte dobrze nam już znaną z pomieszczeń sanitarnych warszawskich mieszkań z lat. 30. XX wieku, seledynową glazurą z czarnym cokolikiem przypodłogowym (wtórnie uzupełnioną białymi i jasnozielonymi płytkami).

Na podłodze ułożono w geometryczne wzory gorseciki w dwóch kolorach: białym i czarnym. 
Ale to nie wszystko, na wprost drzwi wejściowych, po obu stronach półkoliście zwieńczonej wnęki, mieszczącej umywalkę i lustro, znajdują się dwie wąskie szafki wnękowe zamykane drewnianymi oszklonymi drzwiczkami. 

Kilkupiętrowa kamienica z wykuszami.
Zobacz galerię (12 zdjęć)
Drewniane drzwi do mieszkania.
Przeszklone podwójne drzwi.
Przeszklone podwójne drzwi i widok salonu.
Salon z wykuszem.
Szklenie i klamka w drzwiach.
Przedpokój.
Łazienka z zielonymi kafelkami.
Łazienka.
Gorseciki n podłodze w łazience.
Salon z wykuszem.
Salon z wykuszem.