null

Wspólna 27 – mieszkanie już po remoncie

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Przedwojenne wnętrze mieszkania w kamienicy przy ul. Wspólnej 27 zachwyciło zarówno nas, jak i uczestników 10. edycji Festiwalu Otwarte Mieszkania. A efekt po zakończonym właśnie remoncie jest jeszcze większy.

Łazienka wyłożona kafelkami.
Wspólna 27 - łazienka przed i po remoncie.

Kamienica pochodzi z końca lat 30. XX wieku. Za jej projekt odpowiedzialna była prężnie działającą spółka architektów Jerzy Gelbard i Roman Sigalin.
Lokal zachował po dziś dzień elementy oryginalnego wyposażenia, takie jak stolarka drzwiowa, czy zielona glazura i gorseciki na podłodze w łazience.

Mieszkanie pozostaje w zasobie miejskim i zostało właśnie wyremontowane. Prace były prowadzone na podstawie wytycznych Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. Czuwaliśmy także na etapie realizacji.

Oryginalne drzwi wewnętrze ze szkleniem zostały pieczołowicie odnowione. W całym wnętrzu ujednolicono parkiet. Wykonawca z dbałością pochylił się nad okładziną ścienną w łazience. Pojedyncze uszkodzone kafelki nad wanną zastąpiono oryginalnymi, przełożonymi z podestu przy wejściu. Wtórnie uzupełnioną wnękę nad umywalką wyłożono nową białą płytką. Drewniane szafeczki rozmieszczone symetrycznie przy lustrze – odświeżono i odmalowano. Dzięki temu zachowaliśmy właściwą estetykę i charakter historycznego pomieszczenia. Posadzkę z drobnych gorsecików wystarczyło oczyścić. Zachowane zostały też drzwi do łazienki z okrągłym okienkiem-bulajem.
Remont tego miejskiego lokalu i jego efekty to dobry przykład współpracy BSKZ i ZGN Śródmieście.
 

Półokrągły salon
Zobacz galerię (7 zdjęć)
Przeszklone drzwi do pokoju.
Drzwi z okrągłym okienkiem.
Łazienka z wanną.
Łazienka wyłożona kafelkami.
Łazienka z wanną.
Pokój z drewniana klepką.