null

Willa przy ul. Modlińskiej 257 – jest umowa na remont

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta podpisał umowę z firmą Telka na remont zespołu zabytkowych budynków przy ul. Modlińskiej 257. W willi i oficynach, powstałych na początku XX wieku, zostaną wyremontowane oryginalne elementy wyposażenia. Odtworzone także będą utracone detale dekoracyjne.

Kolaż fotografii zabytku przy ul. Modlińskiej

Zespół budynków przy ul. Modlińskiej 257 powstał około roku 1913. W jego skład wchodzi trzykondygnacyjny budynek, przy którym stoją dwie parterowe oficyny. Remont będzie polegał  na przebudowie budynku głównego oraz oficyn na potrzeby Centrum Lokalnego dla Białołęki.  W budynku głównym znajdzie się m.in. sala widowiskowa na ok. 50 osób, pracownia plastyczna, sale muzyki i tańca, pracownia malarska, pomieszczenia biurowe i socjalne. Oficyna południowa przeznaczona będzie na sklep, a północna na stróżówkę.

Remont pod okiem konserwatora

W budynkach odtworzona zostanie historyczna elewacja, elementy ozdobne na dachu w formie globów (na budynku głównym) i wazonów (na oficynach), freski na ścianach i sufitach, koszyki stalowe na kwiaty przy oknach. Zachowane będą drewniane schody i balustrada, częściowo wykorzystane zostaną posadzki z terakoty i klepka dębowa, zrekonstruowane zostąna dwa piece kaflowe. Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne poddane będą renowacji lub wiernemu odtworzeniu. Budynek otrzyma windę.

Historia budynków przy Modlińskiej 257

Do połowy lat 20. budynek główny pełnił funkcję jednorodzinnego domu mieszkalnego. Po 1927 r. zespół budynków przekazany został Siostrom Samarytankom na cele placówki opiekuńczej dla kobiet moralnie zaniedbanych, zwanej „Przystanią”. W 1938 r. zespół stał się zakładem opiekuńczym Towarzystwa Ochrony Kobiet, a w 1939 r.- Zakładem Wychowawczym dla Dziewcząt. 

W czasie II wojny światowej willa przy ul. Modlińskiej była również magazynem broni dla Armii Krajowej i schronieniem dla Żydów. 
Budynki przetrwały wojnę. W latach 50. XX wieku ulokowano w nich Państwowy Dom Specjalny dla przewlekle chorych, a od 1960 roku Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla dorosłych.

Potem budynki pełniły funkcje usługowe – działał tam sklep z narzędziami, biblioteka. 
W 2009 r. zespół budynków został wpisany do rejestru zabytków. Na skutek bardzo złego stanu technicznego budynki zostały wyłączone z użytkowania. 

Remont budynków ma być zrealizowany w przeciągu 20 miesięcy. Koszt prac remontowych to 7,1 mln zł. 

Kolaż fotografii zabytku przy ul. Modlińskiej
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Prezydent Warszawy Renata Kaznowska na tle banneru miasta.