null

Willa Bajka w Falenicy

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Po pięcioletniej przerwie ponownie ruszył remont zabytkowej willi Bajka przy ul. Lokalnej 57/59. Prezentujemy kolejny zabytek, który jest remontowany dzięki dotacji udzielonej w bieżącym roku przez m. st. Warszawę.

Willa Bajka przy ul. Lokalnej
Willa Bajka przy ul. Lokalnej

Po pięcioletniej przerwie ponownie ruszył remont zabytkowej willi Bajka przy ul. Lokalnej 57/59. Prezentujemy kolejny zabytek, który jest remontowany dzięki dotacji udzielonej w bieżącym roku przez m. st. Warszawę.

Kwota dotacji m.st Warszawy udzielonej w 2020 r. na remont willi to 200 000 zł, co stanowi 40 % całości kosztów remontu. Willa Bajka powstała około 1900 r. w stylu neorenesansowym. Jest jednym z niewielu znajdujących się w Falenicy zabytków w typie architektury rezydencjonalnej. Ozdobą murowanego budynku była wieża zwieńczona hełmem z iglicą. Dach zdobiły lukarny, doświetlające poddasze.

 

Willa nie została uszkodzona zarówno podczas pierwszej, jak i drugiej wojny światowej. Na skutek skomplikowanej sytuacji prawnej budynku i braku właściwej opieki, przez lata jego kondycja ulegała pogorszeniu, doprowadzając do stanu zagrożenia katastrofą budowlaną.  

 

Powróci wieża z iglicą

 

W wyniku kontroli przeprowadzonej przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków w latach 2014-2016 wykonano dokumentację i zabytek uzyskał dotację wysokości ponad 215 tys. zł z budżetu m.st. Warszawy. Przeprowadzony w 2015 r. pierwszy etap remontu zahamował proces destrukcji willi. Ustabilizowano konstrukcję obiektu poprzez podbicie fundamentów, wymianę stropów i konstrukcji więźby dachowej.  

 

Mimo zniszczeń w willi zachowało się wiele fragmentów wystroju architektonicznego, dekarskiego i metaloplastyki. Dzięki temu możliwa będzie rekonstrukcja pierwotnego wyglądu zabytku.  

 

Obecnie prace trwają na dachu. Zostanie odtworzona drewniana konstrukcja centralnie usytuowanej wieży
z iglicą, ośmiobocznym hełmem i zdobieniami blacharki artystycznej, to znaczy ślepymi oknami z motywami floralnymi. Odtwarzane są już lukarny. Przywrócone zostanie na całym dachu pokrycie z blachy, która na fragmencie wieży będzie ułożona w romby. Ten etap prac powinien zakończyć się w lipcu 2020 r.

 

Remont dachu to dopiero początek przywracania willi dawnego uroku. Oprócz elewacji i wnętrz, które wymagają kompleksowych prac, konserwacji powinna być poddana unikatowa, dekoracyjna stolarka okienna, okiennice i kute balustrady.

Stan z 2014 r.
Zobacz galerię (9 zdjęć)
Willa Bajka w trakcie romontu
Stan z 2012 r.
Fragment zadaszenia, stan z 2012 r.
Stan z 2009 r.
Zachowany detal
Odtwarzanie wieży z iglicą
W trakcie prac - ślepe okno wieży, przed obiciem blachą
W trakcie prac - gzyms wieży