null

Wilcza 9a – zabytkowy sejf fabryki jedwabiu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na fotografii kasa pancerna w mieszkaniu przy ul. Wilczej 9a. Fot. BSKZ
szafa z szufladami metalowa kolory granat i żółty
 

Kamienica przy ul. Wilczej 9a zbudowana została w latach 1923-1925 według projektu Gustawa Trzcińskiego i jest ujęta w gminnej ewidencji zabytków. Przed II wojną światową w budynku, będącym własnością firmy, mieściło się warszawskie przedstawicielstwo Tomaszowskiej Fabryki Sztucznego Jedwabiu. Założona w 1912 r. firma była pierwszym zakładem produkującym sztuczne włókna na terenie całego ówczesnego Imperium Rosyjskiego. Mieszkanie, w którym znajduje się sejf, mogło mieścić jedno z jej biur.

Sejf został wyprodukowany w Fabryce Kas Pancernych Robert Bohte z Warszawy założonej w 1840 r. Przed II wojną światową adresem firmy był Nowy Świat 34.

Kamienica przy ul. Wilczej 9a należy do m.st. Warszawy. Przed remontem jednego z mieszkań Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Śródmieście zwrócił się do Stołecznego Konserwatora Zabytków z wnioskiem o wytyczne do planowanych prac. Stołeczny konserwator podkreślił konieczność zachowania i poddania niezbędnym naprawom oryginalnych elementów wystroju wnętrza, takich jak stolarka, drewniana podłoga, czy kamienne parapety.

Prośba ZGN dotyczyła także niezwykłego wyposażenia mieszkania, na jakie natknęli się pracownicy, zabytkowego sejfu – szafy pancernej, wysokości 180 cm, pozostałości po Tomaszowskiej Fabryce Sztucznego Jedwabiu. Niestety pustej.

Przyjmujemy, że korzystniejszą niż mieszkanie lokalizacją dla szafy pancernej będzie któraś z warszawskim placówek muzealnych. Trwają poszukiwania dogodnego miejsca.

Zbliżenie na ozdobne drzwi do sejfu, w kolorze żółtym
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Zbliżenie na ozdobne drzwi do sejfu, w kolorze żółtym, z napisem Robert Bohne
Szafa pancerna z otwartymi drzwiami, widoczne szuflady, białe półki
Szufladki sejfu, jedna otwarta