null

Wilcza 60 – kamienica czynszowa „Arkonii”

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Kamienicę przy ul. Wilczej 60 zbudowano w latach 30. XX wieku, ale działkę zakupiono kilka lat wcześniej. W 1923 roku członkowie akademickiej korporacji „Arkonia”, założonej w Rydze w 1879 roku, nabyli plac, aby zbudować na nim dom czynszowy na potrzeby stowarzyszenia przeniesionego po I wojnie światowej do Warszawy.

Zniszczona elewacja kamienicy.
Wilcza 60 - elewacja frontowa przed remontem.

Celami „Arkonii”, zrzeszającej w Rydze polskich studentów tamtejszej Politechniki, było krzewienie patriotyzmu, kształtowanie postaw moralnych młodzieży, godności osobistej i honoru, a także organizowanie życia towarzyskiego. Po przenosinach do Warszawy stowarzyszenie włączyło się w odbudowę odrodzonej państwowości. Członkami „Arkonii” byli m.in. projektant kamienicy przy Wilczej i willi Pod Skarabeuszem Adolf Ignatowicz-Łubiański, prof. Jan Nielubowicz, współtwórca polskiej transplantologii czy gen. Władysław Anders.

W 1929 roku na zakupionej działce wyburzono niewielki domek, a na jego miejscu wzniesiono, według projektu Adolfa Ignatowicza-Łubiańskiego, pięciopiętrową kamienicę. Osiem lat później, w roku 1936, według projektu tego samego architekta, dobudowano czteropiętrową, zwieńczoną tarasem wschodnią część. Całość reprezentuje styl modernistyczny z elementami wystroju art deco. 
Kamienica przetrwała II wojnę światową z licznymi uszkodzeniami elewacji i dachu. Po wojnie rozebrano budynek oficyny i naprawiono zniszczenia.

Prace konserwatorskie już się rozpoczęły

Obecnie stan techniczny wszystkich elewacji jest bardzo zły, jednak z uwagi na znaczne koszty prac, w tym roku zostanie wykonana jedynie kompleksowa konserwacja elewacji frontowej.

Konserwatorzy oczyszczą powierzchnię dwóch dolnych kondygnacji wyłożonych prostokątnymi żłobkowanymi płytami z piaskowca. Usuną z nich szkodliwe, czarne nawarstwienia korozyjne oraz zastosują zabiegi niszczenia glonów i drobnoustrojów. Zlikwidują wtórne zaprawy cementowe oraz uzupełnią ubytki kamienia, poprzez zastosowanie specjalistycznych zapraw lub flekowania. 

Całość kamienia zostanie wzmocniona i poddana zabiegowi hydrofobizacji. W górnej części ściany frontowej, na której tynki zachowały się w małym stopniu, zostaną założone ściągi elewacyjne, a rysy wzmocnione kotwami. Po położeniu tynku całość zostanie pomalowana. Wymienione będą także zniszczone obróbki blacharskie na wykonane z blachy tytanowo-cynkowej.

Planowane zakończenie prac to początek listopada 2022 roku.
Dotacja miasta na remont konserwatorski elewacji wynosi 175 000 zł.


 

Zniszczony fragment elewacji.
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Fragment okładziny z piaskowca
Płyty piaskowca na elewacji, niektórych brak.
Zniszczona elewacja kamienicy.