null

Wilanowski Park Kulturowy - kościół św. Anny

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Kościół św. Anny w Wilanowie. Fot. BSKZ
Kościół św. Anny w Wilanowie. Fot. BSKZ

Parafia wilanowska przez wieki miała aż cztery świątynie, lokowane w dwóch miejscach i budowane z różnych materiałów. Miejsce zmienił też parafialny cmentarz.

Początki parafii wilanowskiej z drewnianym kościołem pod wezwaniem św. Mikołaja i św. Anny sięgają XIII w. Znajdował się w rejonie dzisiejszej pałacowej Oranżerii. Budynek najprawdopodobniej spłonął pod koniec XVI w. W tym samym miejscu wzniesiono nową, również drewnianą świątynię. Stała tam przez kolejne sto lat.

 

Nowe miejsce na kościół i cmentarz

 

W związku z powiększaniem ogrodu wilanowskiego przez króla Jana III, kościół zostaje przeniesiony w obecne miejsce u zbiegu ulic S.K. Potockiego i Biedronki. Dwa lata przed śmiercią (+1696 r.) król funduje srebrną lampę oraz antepedium ołtarzowe (bogato zdobioną tkaninę).

 

Murowany kościół zostaje ufundowany przez kolejnego właściciela dóbr wilanowskich Augusta Czartoryskiego dopiero w 1772 r. Stworzenie nowej świątyni zostaje powierzone Janowi Kotelnickiemu, który projektuje dość skromną budowlę o późnobarokowej fasadzie.

 

W latach 1857-1870 z inicjatywy posiadaczy Wilanowa, Aleksandry i Augusta Potockich, świątynia zostaje gruntownie przebudowana według projektów Henryka Marconiego. Po jego śmierci nad pracami czuwa syn Władysław. Nowa forma architektoniczna w duchu neorenesansu i wczesnego baroku, zapewnia prestiż, godny sąsiedztwa dawnej rezydencji królewskiej.

 

Wcześniej, bo w 1816 r. znajdujący się przy kościele cmentarz zostaje przeniesiony na drugą stronę obecnej ulicy Przyczółkowej.  

 

Terakotowa droga krzyżowa

 

Do ciekawych elementów otoczenia kościoła należy ogrodzenie ze stacjami drogi krzyżowej. To przestrzenne kapliczki zwieńczone wspartymi na doryckich kolumnach tympanonami. W każdej ze stacji znajdują się terakotowe płaskorzeźby nieznanego autora, przedstawiające sceny męki Chrystusa. Wcześniej w ich miejscu znajdowały się sprowadzone z Monachium, kolorowane wypukłe rzeźby wykonane z papier mache, które jednak nie przetrwały w naszym zmiennym klimacie.  

 

Ogrodzenie kościoła ze stacjami drogi krzyżowej. Fot.BSKZ
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Kościół św. Anny w latach 90. XIX wieku. Fot. Polona
Kościół św. Anny w Wilanowie. Fot. BSKZ