null

Wilanowski Park Kulturowy - kolejka wilanowska

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Budynek dworca w Wilanowie. Fot. BSKZ
Budynek dworca w Wilanowie. Fot. BSKZ

 

Inwestycja była pionierska - zarówno jeśli chodzi o wytyczenie tras podmiejskich, wykorzystywanie parowozów, jak i zastosowanie nowatorskich rozwiązań technicznych. Początkowa, warszawska stacja znajdowała się na pl. Unii Lubelskiej przy rogatce belwederskiej. Trasa wiodła przez Sielce, Czerniaków i Wilanów, zatrzymując się po drodze na 10 stacjach. Rozstaw szyn na podkładach bukowych i sosnowych wynosił 800 mm, a następnie 1000 mm. Pociągi kursowały co dwie godziny, od 9 do 21. Wagony występowały w dwóch wersjach letniej i zimowej.
 

Utworzenie połączenia z Wilanowem, a następnie z dalszymi miejscowościami, przyczyniło się do zwiększenia liczby odwiedzających dawne włości króla Jana III, ale również tych, którzy chcieli osiedlić się w tym miejscu.

Likwidacja kolejki

Bardzo dynamiczny rozwój kolejki, wiążący się ze zmianami właścicielskimi i bankructwami, został przyhamowany przez I wojnę światową. Zniszczona wtedy została infrastruktura stacji kolejowych. W 1937 r. uruchomiony na tej trasie tramwaj elektryczny, podkopał znaczenie kolejki. Konkurencja oraz zniszczenia po kolejnej wojnie, doprowadziły do zamknięcia odcinka Belweder - Wilanów. Ostatni pociąg na tej trasie wyruszył 19 lipca 1957 r. W 1971 r. zlikwidowano ostatni etap Wilanów - Iwiczna.

Dworzec w Wilanowie

Kolejka przestała istnieć, jednak pozostały budynki dworców. Ten, w styl dworkowym, znajdujący się w Wilanowie powstał w 1926 r. według projektu architekta Konstantego Jakimowicza. Charakterystyczny budynek z wysokim, dwuspadzistym, krytym dachówką dachem, stoi przy obecnej ul. Przyczółkowej. W środkowej części znajdowały się kasy biletowe oraz letnia (otwarta) poczekalnia dla pasażerów. Boczne partie budynku przeznaczone były na mieszkania dla pracowników kolejki. W latach 70. XX w. w dawnym dworcu działała poczta. Obecnie budynek jest nieużytkowany.

 

Zabytkowy budynek dworca, ze spadzistym, ośnieżonym dachem
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Jasna elewacja zabytkowego budynku, w śnieżnej szacie
Dwa czarnobiałe fotografie budynku dworca, z napisem Wilanów
Zdęcie archiwalne przedstawiające mężczyzn w czarnych płaszczach, stojących na polu przy wiatach