null

Wilanowski Park Kulturowy – Gucin Gaj spacer, cz. III

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Ostatni z filmów o odkrywaniu tajemnicy korytarza w Gucin Gaju to wirtualny spacer. Naszym przewodnikiem jest Michał Krasucki, Stołeczny Konserwator Zabytków. Podczas nagrywania materiału ekipa zmagała się z ciemnością i wysokim poziomem wody. Widz pozbawionych tych utrudnień będzie mógł skupić się na samym wnętrzu i jego unikatowym charakterze.

W poprzednich dwóch filmach mogliśmy poznać ciekawą historię Gucin Gaju, części Wilanowskiego Parku Kulturowego. Sięga ona czasów króla Jana III Sobieskiego i kolejnego właściciela dóbr wilanowskich Stanisława Kostki Potockiego. Badając ten obiekt pracownicy Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków skupili się w pierwszym rzędzie na dokumentach i przekazach historycznych. Nie dostarczyły one jednak wielu wiadomości.

Zdecydowaliśmy się więc przeprowadzić badania w korytarzu z użyciem nowoczesnej technologii. Dzięki niej specjaliści dokonali dokładnych pomiarów i sporządzili inwentaryzację zabytku w 2D i 3D. W filmie opowiadają o swej pracy w podziemnym tunelu, podczas całkowitych ciemności i w wodzie po kolana!

Trzeci film ukazuje całe ceglane wnętrze korytarza, nisze, sklepienie, kanał wentylacyjny. Mimo narracji stołecznego konserwatora zabytków, który opisuje poszczególne fragmenty obiektu, widz czuje niedosyt związany z brakiem odpowiedzi na podstawowe pytania o jego historię. Zabytkowa budowla nadal pozostaje tajemnicza. 
 

Plan korytarza w kształcie litery U.
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Ceglany korytarz.