null

Wilanowski Park Kulturowy – dom stróża

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wilanowski Park Kulturowy – dom stróża. Fot BSKZ
Wilanowski Park Kulturowy – dom stróża. Fot BSKZ

Dawny dom stróża możemy poznać po kolejce, która ustawia się przed niewielkim budynkiem - kasą biletową. Urokliwy domek postawiono w strategicznym miejscu – na osi głównej, tuż przy wejściu na teren przedpola pałacowego.

Powstał w latach 1845-1855, czyli w czasie gdy teren przed pałacem podlegał największym przekształceniom. Został wtedy zmieniony przebieg dawnego traktu czerniakowskiego. Na odcinku między zajazdem a folwarkiem został on wyprostowany.  Zmiana układu komunikacyjnego i kompozycyjnego wymagała akcentu architektonicznego. W tym celu architekt Franciszek Maria Lanci zaprojektował na styku osi głównej, biegnącej na linii wschód - zachód i traktu, właśnie dom dla stróża.

Niewielki budynek o zaskakująco rozbudowanej bryle powstał w stylu neorenesansowym. Idealne proporcje, dwuspadowy dach o mocno wysuniętym okapie, subtelnie dekorowanym motywem palmetek wraz z wysmakowaną dekoracją elewacji, czyni ten budynek ciekawą zapowiedzią wrażeń jakie czekają na odwiedzających pałac w Wilanowie.

Symetrycznie, po drugiej stronie osi, została ustawiona altana, która najprawdopodobniej na początku XX w. przekształcona została w kapliczkę maryjną.


 

mały jasno zółty budynek w stylu neorenesansowym na tle drzew liściastych
Zobacz galerię (3 zdjęć)
WPK dom stróża. W głębi widoczna kapliczka. Fot.BSKZ
Dom stróża, lata 70. XIX w.