null

Wilanowski Park Kulturowy - dom ogrodnika

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wilanowski Park Kulturowy - dom ogrodnika
Wilanowski Park Kulturowy - dom ogrodnika

 

W przeciwieństwie do położonego na południu folwarku o charakterze rolno-hodowlanym, ta część związana była z działalnością ogrodniczą i utrzymaniem ogrodu pałacowego. Granicę pomiędzy tymi dwoma obszarami wyznaczył budynek Oranżerii z XVIII wieku (odbudowanej po II wojnie światowej), wraz z późniejszym budynkiem figarni i stylizowaną bramą.

Malowniczy projekt Franciszka M. Lanciego

Dom ogrodnika powstał w latach 1845 -1855, po rozebraniu wcześniejszego XVIII- wiecznego budynku spełniającego taką samą funkcję. Zaprojektował go Franciszek Maria Lancii na zlecenie właściciela dóbr wilanowskich Augusta Potockiego. Do naszych czasów zachowało się sześć rysunków projektowych domu ogrodnika. Stanowią one same w sobie małe dzieła sztuki!

Lanci wyspecjalizował się w projektowaniu budynków niezwykle malowniczych, do których bezsprzecznie należy dom ogrodnika. Rozczłonkowana bryła, wysoki czterospadowy dach z szerokim okapem i facjatkami wpisuje się w gospodarczy charakter otoczenia, nie tracąc nic z historyzującego, neorenesansowego stylu.
Od strony ul. Biedronki dom ogrodnika jest połączony przez oryginalne ogrodzenie z domem doktora. To niewielki budynek zaprojektowany przez Henryka Marconiego w latach 40. XIX wieku.

Dom ogrodnika obecnie

W latach 70. XX wieku budynek został poddany pracom remontowym i przystosowany do pełnienia funkcji administracyjnych. Wprowadzony wtedy nowy układ wnętrz i wymiana zniszczonych stropów, nie pozwala na rekonstrukcję pierwotnego rozplanowania.
 

Budek z żółtą elewacją i czerwonym dachem
Zobacz galerię (6 zdjęć)
Detal na krawędzi elewacji, z aniołkiem, elewację oplata glicynia
Zniszczona, romantyczna brama ceglana
Jeden z projektów F.M. Lanciego otoczenia domu ogrodnika.
Grafika przedstawiająca bramę i wieżyczkę
Grafika przedstawiającą bramę, ogrodzenie i budynek