null

Warszawskie pomniki wędrujące, cz. 2

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W cyklu artykułów o warszawskich monumentach, które mimo olbrzymich rozmiarów przenoszono, przedstawiliśmy już pomnik Syrenki i księcia Józefa Poniatowskiego. Symbol naszego miasta, stworzony przez K.Hegla i bohatera walk napoleońskich, wyrzeźbionego przez B. Thorvaldsena, stawiano w sześciu różnych miejscach. Przedstawiamy kolejne bardzo znane pomniki warszawskie, którym także nie dawano spokoju.

Pomnik mężczyzny z szablą nad głową.
Pomnik Jana Kilińskiego - na pl. Krasińskich i na Podwalu. ( Fot. Fotopolska, UM)

Do dwóch razy sztuka

Pomnik Jana Kilińskiego w latach 30. postawiono na środku pl. Krasińskich. Po wojnie odnaleziono go niezniszczonego w magazynach Muzeum Narodowego. Co ciekawe pod koniec lat 40. powrócił na stare miejsce. Stał na placu 13 lat. W 1959 roku rzeźbę bohaterskiego szewca przeniesiono na Podwale, gdzie można ją oglądać do dziś.  

Pomnik Lotnika odsłonięto na pl. Unii Lubelskiej w 1932 roku. Został zniszczony przez Niemców w 1944 roku. Jego kopię w latach 60. ustawiono na rondzie, gdzie zaczyna się ul. Żwirki i Wigury. 

Pomnik Napoleona, a właściwie jego popiersie, w latach 20. XX wieku ustawiono na terenie Wyższej Szkoły Wojennej przy ul. Koszykowej 79. W 2011 roku został zrekonstruowany i odsłonięty na pl. Powstańców Warszawy (dawny pl. Napoleona). Z powodu budowy pod placem parkingu niedługo zostanie zdemontowany. Po zakończeniu inwestycji powróci... ale nowe miejsce jeszcze nie zostało wybrane.

Pomnik Stefana Starzyńskiego, pierwszy z trzech pomników prezydenta, jakie mamy w Warszawie, pierwotnie stał w Ogrodzie Saskim, nieopodal miejsca gdzie przed wojną wznosił się pałac Brühla. W 2002 roku został przeniesiony na teren szkoły podstawowej noszącej jego imię przy al. Stanów Zjednoczonych.

Pomnik Bohaterów Warszawy, czyli Nike odsłonięto w 1964 roku na pl. Teatralnym. Stał tam do połowy lat 90. Wtedy przeniesiono ważącą 10 ton, długą na sześć, a wysoką na siedem metrów rzeźbę na nowe miejsce przy trasie W-Z. Nike umocowano tam na o wiele wyższym cokole.

Pomnik mężczyzny z szablą nad głową.
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Pomnik stojącego mężczyzny opierającego się o śmigło.
Popiersie mężczyzny w kapeluszu.
Pomnik stojącego mężczyzny.
Pomnik leżącej kobiety z mieczem nad głową.