null

Warszawskie kopie sławnych pomników, cz. 4

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Wśród pomników wybitnych i pięknych lub słabszych i mało oryginalnych, jakie możemy spotkać przy ulicach i na placach Warszawy, zwracają uwagę kopie dzieł, których pierwowzory stoją w innych miastach świata. Przedstawiamy pomnik lwa bytomskiego z warszawskiego zoo.

Rzeźba śpiącego lwa.

Warszawski pomnik, obecnie umiejscowiony w sąsiedztwie wybiegu dla lwów, to kopia figury, która od lat 50. XX wieku stała w pobliżu ogrodu zoologicznego od strony ul. Wał Miedzeszyński.  
Śpiący kot posadowiony jest na niewielkim postumencie. Obecnie to jedynie elementem dekoracyjny, lecz nie zawsze tak było, a jego historia jest niezwykle ciekawa.

Oryginalny lew wieńczył pomnik postawiony w Bytomiu w 1873 roku ku czci pochodzących z powiatu bytomskiego zmarłych żołnierzy w czasie wojny francusko-pruskiej w latach 1870-71.
Oprócz nazwisk poległych, wyrytych na wysokim cokole, pomnik poprzez umiejscowienie na jego szczycie figury lwa, niósł także przesłanie symboliczne. Od wieków przedstawienie lwa w sztuce łączyło się z uhonorowaniem władzy i męstwa, ale także bohaterstwa i poświęcenia.
Warszawska rzeźba bardzo przypominała tę znaną z fotografii zrobionych przed wojną w Bytomiu (niem. Beuthen). Choć porównywalnych figur – lwów śpiących lub czuwających - w XIX wieku w Europie powstawało sporo.

Podobieństwo zauważył w 2006 roku katowicki historyk i od tego momentu po przeprowadzeniu wielu badań i śledztw konserwatorskich, stało się jasne, że lew powinien wrócić do Bytomia. Powtórzyła się sytuacja znana nam z historii o pomniku Kondotiera stojącego przed ASP. 
Lew w Warszawie ozdabiał wejście do zoo ponad pół wieku, warszawiacy bardzo go lubili nie tylko dlatego, że był wybitnym dziełem sztuki, ale także za to, że niezwykle trafnie zapowiadał atrakcje, jakie można było podziwiać w ogrodzie zoologicznym.

Spór pomiędzy miastami nie wchodził w grę. Wykonano więc kopię sylwetki zwierzęcia i w 2008 roku uroczyście odsłonięto ją w nowym miejscu tuż przy wybiegu dla lwów. A oryginalny lew już nie jako pomnik a zabytek, śpi w Bytomiu tak jak to robił, z krótką przerwą, od 1873 roku. 

Rzeźba śpiącego lwa.
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Brązowa rzeźba śpiącego lwa na niskim postumencie, dookoła śnieg.
Brązowa rzeźba lwa na platformie samochodowej.
Rzeźba śpiącego lwa, za nią stoją trzy osoby.