null

Warszawskie kopie sławnych pomników, cz. 3

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Wśród pomników wybitnych i pięknych lub słabszych i mało oryginalnych, jakie możemy spotkać przy ulicach i na placach Warszawy, zwracają uwagę kopie dzieł, których pierwowzory stoją w innych miastach świata. Przedstawiamy pomnik gen. Charlesa de Gaulle’a znajdujący się przy rondzie jego imienia.

Pomnik mężczyzny w mundurze.

Pomnik generała Charlesa de Gaulle’a postawiono w Warszawie w 2005 roku, zaledwie pięć lat po odsłonięciu paryskiego oryginału. Miejsce monumentu w naszym mieście nie jest przypadkowe. Kiedyś przyszły prezydent Francji, jako młody oficer w 20-leciu międzywojennym, mieszkał przy pobliskiej ulicy Nowy Świat.

Autorem pomnika jest Jean Cardot. Rzeźbiarz przedstawił generała w mundurze i w kepi na głowie. Na cokole de Gaulle zamaszyście kroczy. Twórca uchwycił w swym dziele charakterystyczną pozę generała uwiecznioną na archiwalnym zdjęciu wykonanym w dniach oswobodzenie Paryża. Francuski pomnik stoi na Polach Elizejskich, po których po kapitulacji Niemiec de Gaulle defilował 25 sierpnia 1944 roku w zwycięskiej paradzie. 
Warszawską kopię francuskiego pomnika odlano z oryginalnej formy wypożyczonej przez rzeźbiarza.
 

Pomnik kroczącego mężczyzny w mundurze wojskowym.
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Pomnik kroczącego mężczyzny w mundurze wojskowym.