null

Warszawskie kopie sławnych pomników, cz. 2

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Wśród dzieł wybitnych i pięknych lub słabszych i mało oryginalnych, jakie możemy spotkać przy ulicach i na placach Warszawy, zwracają uwagę kopie pomników, których pierwowzory stoją w innych miastach świata. Zachęcamy do poznania losów warszawskiego pomnika Tadeusza Kościuszki.

Pomnik, na cokole stoi postać u dołu inne postaci alegoryczne.

 

Sto lat temu amerykańska Polonia ufundowała pomnik bohaterowi dwóch narodów – Tadeuszowi Kościuszce. Monument powstał w wyniku konkursu tylko dla polskich rzeźbiarzy. Realizacji doczekał projekt, który zajął... drugie miejsce. Jej autor, Antoni Popiel ze Lwowa, nie miał jednak całkiem wolnej ręki. Dzieło musiało przedstawiać postać stojącą na granitowym cokole, na którym będą umieszczone figury alegoryczne związane z bohaterem. Pomnik miał po prostu pasować do istniejących już monumentów w parku Lafayette położonego nieopodal Białego Domu w Waszyngtonie - generałów Rochambeau i Lafayette’a.

Pomnik Tadeusza Kościuszki jest dostojny i... edukacyjny. Znajduje się na nim wszystko co ważne. Kościuszko przedstawiony jest w stroju amerykańskiego generała z czasów walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych. W jednej ręce trzyma szablę, a w drugiej autorski plan fortyfikacji Saratogi. Postaci u dołu cokołu przypominają zwycięskie bitwy Kościuszki – w obronie Saratogi i pod Racławicami, czyli Wolność i Odwagę. Obok znajdują się dwa orły - jeden amerykański strzeże flagi, drugi, polski walczy z wężem, symbolem rosyjskiego zaborcy. W jednym pomniku przedstawiono kawał historii i to dwóch państw jednocześnie.

I taki, w swej XIX-wiecznej stylistyce pomnik, skopiowany przez Annę i Wojciecha Sieków, stanął w Warszawie w 2010 roku na placu Żelaznej Bramy. Aby tak się stało powołane w tym celu stowarzyszenie starało się kilka lat. Wykonanie monumentu umożliwiły fundusze prywatnego banku i miasta stołecznego Warszawy.

Po tylu latach naczelnik wreszcie doczekał się upamiętnienia w stolicy, która tak bohatersko walczyła pod wodzą Jana Kilińskiego z rosyjskim najeźdźcą w powstaniu 1794 roku, które po latach nazwano kościuszkowskim. 
 

Fragment pomnika Kościuszki.
Zobacz galerię (6 zdjęć)
Pomnik Tadeusza Kościuszki.
Fragment pomnika Tadeusza Kościuszki.
Fragment pomnika - jedna postać trzyma kosę, druga półleżąca.
Pomnik, na cokole stoi postać u dołu inne postaci alegoryczne.