null

Warszawskie Konserwacje 2022 – zapraszamy na spacery

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W jaki sposób witraże odzyskują kolory? Jaki związek ma cement romański z urokiem detalu. Jak się mieszkało w domach o koszarowej urodzie, ale z wygodami z najwyższej półki. Dlaczego powojenne sgraffito odpada ze ścian staromiejskich kamieniczek? Dlaczego warto się nie poddawać przy remoncie mając jedynie przedwojenne zdjęcia kamienicy? I jak odzyskać postindustrialną atrakcyjność ceglanych budynków?

Plakat zapraszający na warszawskie Konserwacje.

Wraz z konserwatorami zabytków oraz właścicielami obiektów odpowiemy na te pytania podczas tegorocznych „Warszawskich Konserwacji”, na które zapraszamy w weekend, 23 i 24 kwietnia. Przedstawimy także więcej ciekawostek i informacji na temat wyremontowanych zabytków, sposobów konserwacji, kosztów prac oraz wysokości miejskich dotacji.

Śródmieście, Stare i Nowe Miasto, Praga

W sobotę, 23 kwietnia „Warszawskie Konserwacje ’22” otworzy przy ul. Brackiej 25 Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy. 
Tego dnia obejrzymy witraże w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich, fasady kamienic w Śródmieściu Południowym z początku oraz z lat 30. XX wieku, a także elewację neogotyckiego kościoła Dzieciątka Jezus. 

W niedzielę, 24 kwietnia miłośników warszawskich zabytków zabierzemy na Nowe i Stare Miasto, gdzie poznamy efekty remontów konserwatorskich kościoła sakramentek oraz kamienic przy Szerokim Dunaju. Następnie na Pradze obejrzymy spektakularne wyniki prac na elewacji kamienicy z detalami w stylu art deco oraz budynku w kompleksie Konesera. 
Przewodnikami podczas spacerów będą konserwatorzy zabytków, właściciele obiektów oraz pracownicy Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Program Warszawskich Konserwacji 2022

Dzień I, sobota, 23 kwietnia
•    Bracka 25, godz. 11.00-12.30,
•    Wilcza 65, godz. 13.00-13.40,
•    Koszykowa 79a, godz. 13.50-14.20,
•    Lindleya 12, godz. 14.30-15.00. 

Dzień II, niedziela, 24 kwietnia
•    Rynek Nowego Miasta 2, sakramentki, godz.11.00-11.45,
•    Szeroki Dunaj 1/3 i 5, godz. 12.00-12.30,
•    Floriańska 8, godz. 12.50-13.20,
•    Ząbkowska 33, godz. 13.45-14.15.
 

Zwiedzanie także z aplikacją

Warszawiacy będą mogli także iść na samodzielny spacer dzięki aplikacji. Znajdą w niej mapkę z zaznaczonymi zabytkami, wysłuchają podcastów Stołecznego Konserwatora Zabytków z varsavianistycznymi ciekawostkami oraz informacjami o obiekcie, wysokości miejskiej dotacji oraz obejrzą zdjęcia „przed” i „po” pracach konserwatorskich.
 

Warszawskie Konserwacje już po raz szósty

Ideą „Warszawskich Konserwacji”, przygotowywanych od 6 lat przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków jest popularyzacja ochrony zabytków i historii naszego miasta. II wojna światowa pozbawiła nas wielu z nich. Te co przerwały wymagają naszej uwagi i opieki. Wiele z obiektów zabytkowych znajduje się w rękach prywatnych - to prestiż dla właściciela, ale i obowiązki. Prace przy zabytkach muszą być prowadzone zgodnie z zasadami konserwatorskimi, a to podnosi koszty prac. Dlatego od wielu lat m.st. Warszawa partycypuje w tych wydatkach udzielając dotacji. 

Z puli kilkudziesięciu corocznie wyremontowanych obiektów wybieramy te najbardziej widowiskowe i umieszczamy je na liście spacerów „Warszawskich Konserwacji”. Dzięki temu miłośnicy historii mogą podziwiać efekty prac, ale także dowiedzieć się więcej o remontach, dylematach konserwatorskich czy zastosowanych technikach. Mają także możliwość wejścia do miejsc na co dzień niedostępnych. Podczas spacerów upowszechniamy także wiedzę o wkładzie warszawskiego samorządu w renowacje zabytków.

Dotacje na remonty

M.st. Warszawa od 2004 roku nieprzerwanie przyznaje dotacje na prace remontowo-konserwatorskie przy zabytkach. Do tej pory stołeczny samorząd przeznaczył na ten cel ponad 215 mln zł (włączając 2022 rok).

W 2021 roku, wyremontowano 66 obiektów, wpisanych do rejestru zabytków oraz ujętych w gminnej ewidencji, za łączną kwotę blisko 8 mln zł (z czego na prace planowane do wykonania 42 obiekty na łączną kwotę 6 619 242 zł i na refundację 24 obiekty na kwotę 1 248 113 zł.) Niektóre z nich zaprezentujemy podczas „Warszawskich Konserwacji”.

Prace były prowadzone w budynkach mieszkalnych, obiektach sakralnych oraz na cmentarzach. Najczęściej dotyczyły elewacji, ale także naprawiono dachy, zaizolowano fundamenty, odnowiono stolarkę okienną i drzwiową, wyremontowano balkony. Przyznane pieniądze pokryły maksymalnie do 50 proc. kosztów poszczególnych prac.