null

Warszawskie Konserwacje 2019

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Rynek Starego Miasta 27 w nowej odsłonie
Rynek Starego Miasta 27 w nowej odsłonie

6 kwietnia 2019 r. o godz. 11:00 na dziedzińcu kamienicy Rynek Starego Miasta 27 oficjalne otwarcie Warszawskich Konserwacji. Miejsce jest nieprzypadkowe! Jest to jedna z czołowych realizacji konserwatorskich wykonanych z funduszy m.st. Warszawy w roku 2018 r.

Dzieje kamienicy nierozerwalnie łączą się z rodziną Fukierów. Potomkowie augsburskiego rodu Fuggerów, osiedlili się w Warszawie 1515 r. i początkowo zajmowali się handlem miedzią. W połowie XVIII w. wyspecjalizowali się natomiast w tym, z czego po dziś dzień słyną – handlu winem. Fukierowie zakupili kamienicę na rynku w 1810 r., jednak winiarnia istniała tutaj już wcześniej. Dzięki inicjatywie Fukierów budynek był kilkukrotnie przekształcany m.in. odnowiono dziedziniec i portal główny, na którym dodano herb Fukierów i litery FF (Florian Fukier) oraz połączono sąsiadujące piwnice nr 29 i 31 na potrzeby ciągle rozrastającej się kolekcji win – a była ona niezwykła, składowano tutaj wina pochodzące jeszcze z XVII stulecia (najstarszy był rocznik 1606).

 

Winiarnia tętniła życiemi cieszyła się sławą. W czasie działań wojennych wszystkie wina wywieziono, a kamienica została zniszczona w 1944 r. Zachowały się piwnice i część murów przyziemia z portalami i fragmentami sklepień parteru. Odbudowana w 1947-53 wg. projektu W. Podlewskiego z odtworzeniem bryły i fasady z 1782 r. oraz dziedzińca z gankami. Kamienicę wbogacono wówczas o współczesne dekoracje, m.in. malowidła inspirowane wzorem pasa kontuszowego na fasadzie.

 

W 2018 r. przeprowadzono kompleksowe prace remontowe elewacji frontowej. Był to remont generalny, gdyż ostatnie tego typu prace prowadzono w połowie lat 80. XX. W trakcie prac odtworzono charakterystyczne złocenia będące elementem bogatej sztukaterii, wykonano konserwację polichromii, wyremontowano gzyms wieńczący elewację oraz rozjaśniono fasadę przywracając jej oryginalną jasno złotą barwę, co pozwoliło uzyskać szlachetny efekt wizualny i mieniący się kolor, właściwy dla kamienic z dawnych czasów. Konserwacji poddano także charakterystyczny drewniany obity miedzią daszek nad oknami winiarni.

 

PROGRAM WARSZAWSKICH KONSERWACJI 2019 dostępny na stronie:

https://internal.um.warszawa.pl/waw/zabytki/-/null

Rynek Starego Miasta 27, przed pracami konserwatorskimi
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Rynek Starego Miasta 27, przed pracami konserwatorskimi
Rynek Starego Miasta 27, w nowej odsłonie
Rynek Starego Miasta 27, w nowej odsłonie