null

Warszawski Piknik Konserwatorski - Warszawa XVIII wieku

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków ma zaszczyt zaprosić na II edycję Warszawskiego Pikniku Konserwatorskiego. W tym roku wraz z uczestnikami pikniku przeniesiemy się do XVIII-wiecznej Warszawy. Przybliżymy rzemiosło, malarstwo i architekturę, a także pokażemy stroje z epoki. Zapraszamy do stref tematycznych, w których poznamy zasady odlewu detalu w gipsie, malowania ceramiki, pomalujemy widok starej Warszawy, a także zbudujemy makietę parku kulturowego.

Zapraszamy 14 września w sobotę w godzinach 12 - 17 na dziedziniec Pałacu Branickich przy ul. Nowy Świat 18/20. Udział w wydarzeniu nie wymaga zapisów i jest bezpłatny. Zapewniamy miłą atmosferę, kawę oraz odpoczynek w strefie relaksu.

 

Warsztaty miastotwórcze – parki kulturowe Warszawy

W atrakcyjnie zaaranżowanej przestrzeni namiotu znajdą się pomoce edukacyjne oraz stanowisko z warsztatem manualnym. Dostosowane będą zarówno dla dzieci jak i dorosłych, tak by w jasny i ciekawy sposób opowiedzieć o parkach kulturowych. Warsztat odbędzie się pod szyldem projektowanie miasta idealnego.

 

Wehikuł czasu – warsztaty malarskie

Warsztaty artystyczne przybliżające historię i rozwój Warszawy od XVIII wieku. Na przygotowanych wcześniej wzorach dzieci będą mogły akwarelami i akrylami malować widoki zmieniającej się w czasie wieków Warszawy. Poznają tajniki XVIII – wiecznego warsztatu malarskiego.

 

Warszawskie detale - warsztaty formierskie

Warsztaty skierowane dla dzieci powyżej lat 6 oraz dorosłych, polegać będą na samodzielnym wykonaniu gipsowych odlewów w formach silikonowych. Zajęcia przybliżą uczestnikom warsztat pracy XVIII-wiecznego formiera oraz technologie wykonania odlewów gipsowych. Uczestnicy warsztatów będą mieli do wyboru 10 różnych form, przedstawiających detale architektoniczne, które możemy podziwiać na elewacjach warszawskich pałaców czy kamienic. Skończone odlewy stają się własnością uczestników warsztatów. 

 

Kruche piękno - warsztaty ceramiczne (Muzeum Warszawy)

Dlaczego porcelana była nazywana białym złotem? Jakie naczynia cieszyły się uznaniem króla Stanisława Augusta? Na warsztatach poczujemy jak w dawnej farfurni - wspólnie ozdobimy naczynia w stylu chinoiserie. Zanurzymy się w świat chińskich symboli i wykonamy z gliny figurki zwierząt – amulety.

 

Za udział w warsztatach na dorosłych i dzieci czekają nagrody!

 

Pozostałe atrakcje jakie przygotowaliśmy dla uczestników pikniku to:

 

Aplikacja TUP TUP. Spacer po Krakowskim Przedmieściu z aplikacją.

Aplikacja przybliżająca dzieciom zabytki, historię i legendy stolicy. Dzięki niej dowiesz się gdzie mieszkał Bazyliszek, jak odszyfrować rebus na drzwiach Pałacu na Wyspie, gdzie powiewała flaga Polski w trakcie Powstania Warszawskiego oraz skąd się wzięła tradycja pielgrzymek warszawskich.

 

Stroje i obyczaje XVIII wiecznych celebrytów - co godzina wykład otwarty na dziedzińcu oraz wystawa

 

Strefa Relaxu z wygodnymi leżakami

 

Wykłady w bibliotece BSKZ:


  • „Elizeum – podziemny salon księcia”
  • „Na Książęcem – sentymentalny ogród księcia Kazimierza Poniatowskiego”
  • „Królewska Manufaktura fajansu i majoliki”

 

Poczęstunek

 

Do zobaczenia na Nowym Świecie!