null

Warszawska Historyczna Pracownia Artystyczna im. Jacka Müldner-Nieckowskiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Pracownia artystyczna im. Jacka Müldner-Nieckowskieg. Fot. BSKZ
Pracownia artystyczna im. Jacka Müldner-Nieckowskieg. Fot. BSKZ

 

Pracownia składa się z dwóch pomieszczeń – w tym z jednego bez okien, zaaranżowanego w niższej części strychu. Lokal od wielu lat jest miejscem pracy przedstawicieli jednej rodziny - twórców wszechstronnych, związanych z odbudową Warszawy, aranżacją przestrzeni publicznej, rzeźbiarskim i malarskim wystrojem stolicy.

Pierwszym użytkownikiem tego miejsca był warszawski rzeźbiarz i medalier Wiesław Müldner-Nieckowski, absolwent paryskiej Akademie de la Grande Chaumiére, w której studiował malarstwo, rysunek oraz rzeźbę. Jego prace, powstające latami w staromiejskiej pracowni, zdobią dziś place i budynki Warszawy.

Swoje pasje artystyczne przez lata dzielił z synem - Jackiem Müldner-Nieckowskim, który po śmierci ojca pracownię odnowił i przez lata użytkował jako malarz, rzeźbiarz i ceramik, biorący czynny udział w wielu ekspozycjach krajowych i międzynarodowych. Za swoją działalność twórczą otrzymał wiele prestiżowych nagród, a jego prace przechowywane są w zbiorach muzealnych w kraju i za granicą.

Obecnie pracownia użytkowana jest przez córkę i wnuczkę wspomnianych artystów - Sarę Müldner. Aktorkę znaną przede wszystkim z ról filmowych i telewizyjnych. Początkującą scenarzystkę teatralną. Sara Müldner upowszechnia wiedzę o życiu i twórczości swych poprzedników. Użytkowany lokal zaaranżowała w sposób umożliwiający ekspozycję zgromadzonych w jego wnętrzu prac, spotkań środowiskowych oraz prowadzenie ćwiczeń i zajęć aktorskich.

Kontakt: pracownie.historyczne@um.warszawa.pl

Wnętrze pracowni artystycznej
Zobacz galerię (6 zdjęć)
Rzeźba abstrakcja, na drugim planie portret mężczyzny
Medale z Kościuszką i Paderewskim
cztery obrazy na ścianie
Na stole poukładane grafiki, zdjęcia, albumy
Portret rudej kobiety