17 czerwca 2021 roku odeszła wybitna polska artystka - Wanda Czełkowska. Absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplomantka Jerzego Badury - ucznia Xawerego Dunikowskiego.
Na zdjęciu Wanda Czełkowska w swojej pracowni. Fot. BSKZ
Jej żywiołem była rzeźba, ale swoje koncepcje wdrażała także poprzez malarstwo, instalacje przestrzenne oraz fotografię
Do ostatniej chwili tworzyła w pracowni na Mokotowie, uznanej za Warszawską Historyczną Pracownie Artystyczną, w której prace artystki pełniły rolę rekwizytów, biorących udział w kreowanym przez Nią spektaklu.
Wanda Czełkowska od ponad sześciu dekad czynnie uczestniczyła w wystawach organizowanych w kraju i za granicą, czego przykładem może być ekspozycja zorganizowana w 2018 r. w Nowym Jorku. Jej prace znajdują się w zbiorach wielu placówek muzealnych oraz w rękach kolekcjonerów w kraju i za granicą.
Powiązane treści
-
Wydarzenie
-