null

„Warszawskie Konserwacje 2021” – spacery z aplikacją

Drukuj otwiera się w nowej karcie

5. edycję „Warszawskich Konserwacji” proponujemy w nowej formule. W czasach pandemii zapraszamy mieszkańców do samodzielnego zwiedzania zabytków wyremontowanych z dotacji miejskich w 2020 roku. Spacer po mieście ułatwi aplikacja.

Na ilustracji logo 'Warszawskich Konserwacji" 2021.

grafika dekoracyjna plakat zapraszający na wydarzenie warszawskie konserwacje

Link do spacerów.

Aplikacja, umieszczona także na naszym profilu FB, pozwala na samodzielne zwiedzanie kilkunastu miejsc. Na ekranie telefonu spacerowicze zobaczą lokalizację prezentowanego zabytku, obejrzą fotogalerię (pokazującą stan sprzed rozpoczęcia prac i po ich wykonaniu) oraz przeczytają opis historyczno-konserwatorski. Dodatkowo proponujemy wysłuchanie podcastów - opowieści Michała Krasuckiego, Stołecznego Konserwatora Zabytków - o zabytkach i prowadzonych przy nich pracach. 

Spacery podzielone są na cztery trasy zwiedzania po wyremontowanych historycznych obiektach Śródmieścia, Woli i Białołęki. Przejście proponowanych przez nas szlaków może odbywać się w dowolnym terminie wybranym przez uczestników „Warszawskich Konserwacji”.   


„Warszawskie Konserwacje” już po raz piąty


Ideą „Warszawskich Konserwacji”, przygotowywanych od lat przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, jest popularyzacja ochrony zabytków i historii naszego miasta. Tegoroczna ich wersja, spowodowana pandemią, zmieniła formułę. Podczas pierwszych edycji przy wyremontowanych budynkach spotykała się bardzo liczna grupa warszawiaków ciekawa zmian jakie zaszły w obiektach. Wspólnie przemierzaliśmy Warszawę, aby od przedstawicieli wspólnot i wykonawców dowiedzieć się jak najwięcej.


Zeszłoroczna edycja, już podczas pandemii, przybrała formę krótkich filmów, które można było zobaczyć w internecie. W tym roku proponujemy samodzielne spacery z aplikacją o dowolnej porze - takiej jaką uczestnicy „Warszawskich Konserwacji” sami sobie wybiorą. Dzięki temu jednego dnia będą mogli przejść kilka tras lub zwiedzanie rozłożyć na parę dni. Jedno się nie zmienia – miłośnicy warszawskich zabytków otrzymają sporą dawkę wiedzy na temat zrewitalizowanych historycznych obiektów.


Dotacje na remonty


M.st. Warszawa od 2004 roku nieprzerwanie przyznaje dotacje na prace remontowo-konserwacyjne przy zabytkach. Do tej pory stołeczny samorząd przeznaczył na ten cel ponad 205 mln zł.


W zeszłym roku, wyremontowano 80 obiektów za łączną kwotę 8 mln zł. Część z nich prezentowana jest właśnie w udostępnionej aplikacji.


Mamy nadzieję, że wczesną jesienią sytuacja związana z epidemią pozwoli nam na zorganizowanie dla Państwa tradycyjnych spacerów śladami „Warszawskich Konserwacji”.


Tabela z dotacjami w latach 2018-20.