null

W labiryncie teatru. Wystawa o dziejach Teatru Polskiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W piątek, 29 września, o godz. 14.30 zapraszamy na wernisaż wystawy „W labiryncie teatru”, podsumowującej 110 lat działalności Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana. Wystawa będzie prezentowana na dziedzińcu Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków przy ul. Nowy Świat 18/20.

Fasada Teatru Polskiego
Teatr Polski

Mottem wystawy jest cytat z Arnolda Szyfmana, założyciela i patrona teatru: „Kiedy bowiem przekroczyłem bramę labiryntu zwanego teatrem, dość szybko zgubiłem drogę i od tej chwili innego świata już nie widziałem”.

Wystawę otworzą Andrzej Seweryn, dyrektor Teatru Polskiego i Michał Krasucki, dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Teatralny labirynt

Autorki wystawy zapraszają do zagubienia się w tytułowym labiryncie. Ta wędrówka sprawi, że poznamy romantyczną historię powstania teatru, dowiemy się o przeciwnościach losu, z jakimi zmagali się twórcy, przypomnimy sobie ludzi, którzy z ogromnej pasji do sztuki związali się z Teatrem Polskim na dziesięciolecia.

Anna Skuratowicz, dyrektorka ds. produkcji, edukacji i marketingu, tak zachęca do obejrzenia wystawy: -Archiwum Teatru Polskiego zgromadziło tysiące pamiątek stanowiących bezcenny zapis nie tylko dziejów teatru, jego zmieniających się stylów, tendencji czy mód; zbiory archiwalne Teatru Polskiego to również panorama historii Polski i świadectwo jej burzliwych dziejów... Obcowanie z tymi bezcennymi zabytkami kultury to fascynująca podróż w czasie, która pozwala nam poznać korzenie współczesnego teatru. 

Zabytek z bogatym archiwum

Gmach Teatru Polskiego w Warszawie jest dziełem Czesława Przybylskiego - jednego z najzdolniejszych polskich architektów pierwszej połowy XX wieku. Jest też pierwszym nowoczesnym teatrem w stolicy (otwartym w 1913 r.), zachowanym do dziś w niemal niezmienionym stanie. 

Prezentowana wystawa jest związana z ukończeniem digitalizacji archiwum teatru. Dla szerokiej publiczności udostępniono ponad 14 tysięcy obiektów - fotografii, afiszy, projektów scenografii i kostiumów, a także nagrań spektakli. Powstała również platforma edukacyjna o teatrze www.wlabiryncieteatru.pl, na której oprócz archiwum, dostępnych jest wiele narzędzi, które w uporządkowany i przystępny sposób przybliżają odbiorcom świat teatru.

Wystawa została stworzona przez zespół Teatru Polskiego oraz Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. Będzie dostępna dla zwiedzających bezpłatnie do 30 października 2023 r.
 

Plakat zapraszający na wystawę.
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Fasada Teatru Polskiego