null

W Kolonii Wawelberga prace dobiegają końca

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Kolonia Wawelberga, fragment odrestaurowanej fasady. Fot. BSKZ
Kolonia Wawelberga, fragment odrestaurowanej fasady. Fot. BSKZ

Już drugi rok w Kolonii Wawelberga prowadzone są prace współfinansowane z budżetu m.st. Warszawy. Najbardziej widoczne efekty przyniósł remont budynku przy ul. Górczewskiej 15, w którym znajduje się słynna cukiernia specjalizująca się w produkcji pączków.

Dzięki dotacji m.st. Warszawy w wysokości 200 tysięcy złotych, kończy się pierwszy etap remontu najbardziej wyeksponowanej, frontowej elewacji. Bogato dekorowana ceglanymi kształtkami fasada budynku była w złym stanie. Mury miały liczne spękania spowodowane wstrząsami powstałymi na skutek intensywnego ruchu ulicznego na ul. Górczewskiej. Cegły były silnie zanieczyszczone i uszkodzone. Dodatkowo elewację szpeciły chaotyczne wtórne przekształcenia i nieestetyczne uzupełnienia.

 

Czyścili, uzupełniali, przycinali

 

Konserwatorzy pracujący przy remoncie tej fasady, stanęli przed dużym wyzwaniem. Delikatnie oczyścili lico muru, tak aby nie uszkodzić zabytkowych cegieł. Bardzo duże fragmenty ściany wymagały przemurowania odpowiednio ukształtowanymi cegłami. Przycinano je na miejscu, tak aby idealnie naśladowały pierwotne detale.

 

Oryginalne cegły należało dodatkowo wzmocnić, a mniejsze ubytki precyzyjnie uzupełnić specjalnymi zaprawami konserwatorskimi. Wtórne przekształcenia, takie jak nowe nadproża zamaskowano, odtwarzając utracony w tym miejscu pierwotny wątek ceglany. Ceglana elewacja odzyskała swój pierwotny kolor, a bogate dekoracje prezentują się bardzo okazale.

 

Choć remont się jeszcze nie zakończył i trwają ostatnie prace wykończeniowe w rejonie przyziemia oraz konserwacja części elewacji nieobjętej tegorocznym dofinansowaniem, już widać imponujący efekt renowacji. Wspólnota mieszkaniowa zapowiada kontynuację prac w przyszłym roku.

 

Poprzednie remonty

 

W ubiegłym roku wspólnota mieszkaniowa z budynku Wawelberga 3 wyremontowała elewację północną swojego budynku (materiał filmowy na ten temat znajduje się tutaj). Natomiast na sąsiednim budynku przy ul. Górczewskiej 15A rozpoczęto remont dachu. W tym roku prowadzone są prace we wszystkich trzech kamienicach, należących do tego wyjątkowego zespołu

 

Historia

 

Kolonię Wawelberga na Woli wybudowana w latach 1898–1900, jest wyjątkowym w Warszawie przykładem zespołu, opartego na angielskich wzorcach tanich, zdrowych i wygodnych osiedli robotniczych.

 

Kolonia Wawelberga, fasada ceglana przed remontem brudna i z ubytkami.
Zobacz galerię (10 zdjęć)
Kolonia Wawelberga, fragment fasady po remoncie
Kolonia Wawelberga, fragment fasady przed remontem
Kolonia Wawelberga, fragment fasady po remoncie. Fot. BSKZ
Kolonia Wawelberga, fragment fasady przed remontem. Fot. BSKZ
Kolonia Wawelberga, fragment fasady po remoncie. Fot. BSKZ
Kolonia Wawelberga, fragment fasady przed remontem. Fot. BSKZ
Kolonia Wawelberga, trwają pracy przy przyziemiu. Fot. BSKZ
Kolonia Wawelberga, fragment fasady przed remontem. Fot. BSKZ
W Kolonii Wawelberga prace dobiegają końca