null

Trwają prace konserwatorskie przy ołtarzu u Bernardynów na Czerniakowie

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Figura anioła autorstwa Andreasa Schlutera w trakcie prac pozłotniczych
Figura anioła autorstwa Andreasa Schlutera w trakcie prac pozłotniczych

Rada m.st. Warszawy przyznała w br. 440 000,00 zł dotacji na II etap kompleksowej konserwacji barokowego ołtarza głównego w kościele Bernardynów na Czerniakowie.

Zespół klasztorny oo. Bernardynów został wzniesiony w latach 1686-1693 według projektu wybitnego architekta, Tylmana z Gameren. Szczególną wartością zespołu jest jego autentyzm, należy bowiem do nielicznej grupy XVII– wiecznych zabytków warszawskich, które uniknęły poważnych zniszczeń wojennych. Przy projekcie ołtarza i wykonaniu grup rzeźbiarskich z Tylmanem z Gameren współpracował znakomity rzeźbiarz Andreas Schlüter. Prowadzone prace obejmują konserwację drewnianej konstrukcji ołtarza, dekoracji rzeźbiarskich i malarskich oraz przywrócenie wglądu do znajdującej się pod ołtarzem krypty, w której przechowywane są relikwie Św. Bonifacego.

 

W 2018 roku przeprowadzono, również współfinansowany przez Miasto, I etap prac konserwatorskich ołtarza. Konserwacji poddano drewnianą strukturę ze wszystkimi elementami rzeźbiarskimi. Przeprowadzono także pełną konserwację przedstawień malarskich. Obecnie rozpoczęto rekonstrukcję złoceń i srebrzeń ołtarza oraz grup rzeźbiarskich.

 

W latach 2007-2013 i 2015-2018 przy udziale miejskich dotacji wyremontowano elewacje i dachy wszystkich budynków zespołu klasztornego, podziemia z kryptami fundatorów, ogrodzenie oraz wykonano izolację przeciwwilgociową, a także poddano konserwacji płaskorzeźbioną kompozycją przedstawiająca wskrzeszenie Piotrowina przez św. Stanisława.

Ołtarz przed konserwacją
Zobacz galerię (6 zdjęć />)
Ołtarz w trakcie prac konserwatorskich
Figura anioła autorstwa Andreasa Schlutera w trakcie prac pozłotniczych
Mensa ołtarzowa w trakcie prac konserwatorskich
Mensa ołtarzowa w trakcie prac konserwatorskich
Figura anioła autorstwa Andreasa Schlutera