null

Teatr Baj już działa w wyremontowanym budynku

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Teatr Baj w otoczeniu zieleni. Fot. BSKZ
Teatr Baj w otoczeniu zieleni. Fot. BSKZ

W dawnym Gmachu Wychowawczym Warszawskiej Gminy Starozakonnych remont dobiegł końca. Rusza tam teatr dla dzieci. Od początku września w odnowionych salach działa przedszkole.

Prace remontowe pod nadzorem konserwatorskim prowadzono w teatrze zajmującym część centralną od ulicy Jagiellońskiej 28 oraz czwarte piętro i poddasze w części południowo-wschodniej. Reprezentacyjny hol główny teatru zyskał piękne malowidła, które szczególnie ucieszą dzieci. Teatr (ok. 2 500 m²) ma dwie nowoczesne sale widowiskowe. Salę główną z ruchomą sceną na piętrze ze 180 miejscami na widowni oraz salę kameralną na trzecim piętrze dla 25 osób. Na drugim piętrze znajduje się przestrzeń wystawowo-edukacyjna z Muzeum Lalek.

 

Nowa rola historycznych pomieszczeń

 

Teatr Baj oraz Przedszkole nr 163 (zmodernizowana placówka przyjęła dzieci już 2 września 2020 r.) tworzą całość zabytkowego Gmachu Wychowawczego Warszawskiej Gminy Starozakonnych im. Michała Bergsona. Dom wybudowano w latach 1911-1914, aby pomieścić w nim szkołę oraz dzienny przytułek dla 100 żydowskich dzieci. W budynku znajdowała się również synagoga. Zdewastowaną w czasie wojny bożnicę przebudowano na Teatr Żydowski, a przytułek na przedszkole. (O powstanie teatru w dawnym Gmachu Wychowawczym zabiegała architekta Eleonora Sekrecka.)

 

Pamiątkowy napis

 

Podczas remontu w lipcu 2019 r. na murze nad historycznym wejściem do jednej z sal odkryto napis „Sala imienia Niny Rotbalatowej”, prawdopodobnie donatorka na rzecz przytułku. Napis ten został zdjęty, zakonserwowany oraz przeniesiony w reprezentacyjne miejsce przedszkola – nad wejście główne. Odrestaurowano także zabytkową klatkę schodową przedszkola. Na uwagę zasługują zachowane dekoracyjne ornamenty balustrad przedstawiające ptaszki i kwiaty.
Obok budynku posadzono drzewa, krzewy oraz założono trawnik. Znajduje się tam też plac zabaw oraz mała architektura.

 

Remont finansowany z budżetu miasta

 

Wraz z zakończeniem modernizacji stolica zyskała nowoczesne miejsce kultury w zabytkowym otoczeniu. Na gruntowny remont gmachu należącego do m.st. Warszawy przeznaczono ponad 30 mln zł.
Stołeczny Konserwator Zabytków od początku projektu sprawował nadzór nad pracami prowadzonymi w obiekcie przy ul. Jagiellońskiej.



 

Fasada w podwórzu przed remontem.
Zobacz galerię (11 zdjęć)
Fasada w podwórzu po remoncie. Fot. BSKZ
Budynek przy ul. Jagiellońskiej 28 przed remontem. Fot. BSKZ
Budynek przy ul. Jagiellońskiej 28 po remoncie. Fot. BSKZ
Napis donacyjny przed remontem.Fot.BSKZ
Napis donacyjny po remoncie.Fot.BSKZ
Teatr Baj po remoncie.Fot.BSKZ
Teatr Baj po remoncie. Fot. BSKZ
Klatka schodowa po remoncie. Fot. BSKZ
Tablica na fasadzie Gmachu Wychowawczego. Fot.BSKZ
Plac zabaw obok przedszkola. Fot. BSKZ