
W dawnym Gmachu Wychowawczym Warszawskiej Gminy Starozakonnych remont dobiegł końca. Rusza tam teatr dla dzieci. Od początku września w odnowionych salach działa przedszkole.
Prace remontowe pod nadzorem konserwatorskim prowadzono w teatrze zajmującym część centralną od ulicy Jagiellońskiej 28 oraz czwarte piętro i poddasze w części południowo-wschodniej. Reprezentacyjny hol główny teatru zyskał piękne malowidła, które szczególnie ucieszą dzieci. Teatr (ok. 2 500 m²) ma dwie nowoczesne sale widowiskowe. Salę główną z ruchomą sceną na piętrze ze 180 miejscami na widowni oraz salę kameralną na trzecim piętrze dla 25 osób. Na drugim piętrze znajduje się przestrzeń wystawowo-edukacyjna z Muzeum Lalek.
Nowa rola historycznych pomieszczeń
Teatr Baj oraz Przedszkole nr 163 (zmodernizowana placówka przyjęła dzieci już 2 września 2020 r.) tworzą całość zabytkowego Gmachu Wychowawczego Warszawskiej Gminy Starozakonnych im. Michała Bergsona. Dom wybudowano w latach 1911-1914, aby pomieścić w nim szkołę oraz dzienny przytułek dla 100 żydowskich dzieci. W budynku znajdowała się również synagoga. Zdewastowaną w czasie wojny bożnicę przebudowano na Teatr Żydowski, a przytułek na przedszkole. (O powstanie teatru w dawnym Gmachu Wychowawczym zabiegała architekta Eleonora Sekrecka.)
Pamiątkowy napis
Podczas remontu w lipcu 2019 r. na murze nad historycznym wejściem do jednej z sal odkryto napis „Sala imienia Niny Rotbalatowej”, prawdopodobnie donatorka na rzecz przytułku. Napis ten został zdjęty, zakonserwowany oraz przeniesiony w reprezentacyjne miejsce przedszkola – nad wejście główne. Odrestaurowano także zabytkową klatkę schodową przedszkola. Na uwagę zasługują zachowane dekoracyjne ornamenty balustrad przedstawiające ptaszki i kwiaty.
Obok budynku posadzono drzewa, krzewy oraz założono trawnik. Znajduje się tam też plac zabaw oraz mała architektura.
Remont finansowany z budżetu miasta
Wraz z zakończeniem modernizacji stolica zyskała nowoczesne miejsce kultury w zabytkowym otoczeniu. Na gruntowny remont gmachu należącego do m.st. Warszawy przeznaczono ponad 30 mln zł.
Stołeczny Konserwator Zabytków od początku projektu sprawował nadzór nad pracami prowadzonymi w obiekcie przy ul. Jagiellońskiej.