null

Szkoła w Garbatce-Letnisku ma nową siedzibę

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku po 78 latach istnienia ma nową siedzibę. Jest nie tylko piękna, ale bardzo funkcjonalna. Sale dydaktyczne i warsztatowe robią wrażenie. Byliśmy 15 lutego 2024 roku na otwarciu nowego budynku szkoły kształcącej m.in. stolarzy. Kilka lat temu podjęliśmy ze szkołą współpracę. W jej wyniku uczniowie pod okiem fachowej kadry ratują zabytkową stolarkę z warszawskich kamienic.

Budynek szkoły obłożony drewnem.
Nowy budynek Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku

W planach szkoły jest rozwinięcie kierunku konserwacji drewna. To dla nas bardzo dobra wiadomość, bowiem rzemieślnicy tej branży są bardzo potrzebni na rynku konserwatorskim.

Stołeczny konserwator zleca prace

Jak skrzyżowały się ścieżki szkoły drzewnej i Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków? Od kilku lat zajmujemy się prowadzeniem nadzorów nad remontami prowadzonymi w zabytkach, będących własnością miasta stołecznego Warszawy. W historycznych kamienicach można odnaleźć wiele cennych przykładów stolarki drzwiowej, niestety zachowanej w nie najlepszym stanie. Aby uniknąć jej wymiany i zastąpienia współczesnymi drzwiami (co jest rozwiązaniem szybkim i korzystnym ekonomicznie), konieczne było znalezienie fachowców, którzy przeprowadziliby konserwację drewnianych zabytków.

Szkoła zgłosiła swoją ofertę. Uczniowie pod fachowym nadzorem instruktorów z wielką dbałością odnowili wszystkie detale, w tym dekorację snycerską, przywrócili stabilność konstrukcji skrzydeł, wykonali niezbędne uzupełnienia oraz pomalowali drzwi w pirwotnym kolorze. Piękne, dwuskrzydłowe drzwi prowadzące do lokalu w oficynie przy ul. Koszykowej 51a jako pierwsze zostały uratowane w warsztatach szkoły. Dzięki nawiązanej współpracy wyremontowane zostały zabytkowe drzwi z kolejnych warszawskich kamienic: przy ul. Marszałkowskiej 81, ul. Żurawiej 25a i przy ul. Bartoszewicza 1a. 

Konferencja i warsztaty

W maju 2022 r. BSKZ zorganizowało V Warszawską Konferencję Konserwatorską, tym razem poświęconą zabytkowej architekturze drewnianej w ośrodkach miejskich i problematyce jej ochrony. Nie mogło zabraknąć tam Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku z Garbatki-Letniska. Dyrektor Mirosław Dziedzicki oraz kierownik Centrum Kształcenia Ustawicznego (CKU) Bogusław Szumilas (obaj panowie doskonale znający tajniki stolarstwa) wygłosili referaty o historii i działalności szkoły oraz jej ofercie edukacyjnej. Zaprezentowali m.in. przykłady zabytkowych obiektów drewnianych, przy których prace remontowe prowadzone były w formie praktyk uczniowskich.

Padła także propozycja otwarcia nowego kierunku – technik konserwacji zabytków drewnianych. W czasie trzech dni konferencji szkoła prezentowała próbkę swoich możliwości na stoisku warsztatowym, gdzie każdy mógł spróbować poprowadzić ostrze dłuta w drewnie czy przykryć jego powierzchnię warstwą politury.

Stolarz i cieśla pilnie poszukiwany 

Oferta i plany szkoły były odpowiedzią na liczne głosy prelegentów konferencji, podkreślające dotkliwy brak fachowców: cieśli i stolarzy, znających tajniki tradycyjnych technik i specyfikę zabytkowego drewna. Sytuacja ta, obok problemów finansowych, jest diagnozowana jako główna przyczyna braku właściwych remontów zabytków architektury drewnianej i stałego pomniejszania się ich zasobu.

Z jednej strony w branży konserwatorskiej brakuje fachowców od zabytków drewnianych, z drugiej szkoła boryka się ze zbyt małą liczbą kandydatów w kolejnych latach rekrutacji. Prawdopodobnie kształcenie zawodowe wciąż nie jest wystarczająco doceniane, zarówno przez młodzież, jak i rodziców. Tymczasem, kierunki oferowane przez szkołę dają gwarancję zatrudnienia w bardzo obecnie poszukiwanych, dobrze płatnych profesjach. Zawody, takie jak stolarz, cieśla, czy architekt krajobrazu, to możliwość łączenia pracy z pasją, twórczego rozwoju i kreatywności. 

Pokaz dla ósmoklasistów

Stąd zrodził się pomysł kolejnego wspólnego przedsięwzięcia szkoły i Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków: warsztaty pokazowe, adresowane głównie do uczniów rozpoczynających ósmą klasę szkoły podstawowej, stojących u progu wyboru swojej ścieżki zawodowej, oraz ich rodziców. Dłuta, wyrzynarka, szlifierka, mikroobiarka i inne narzędzia – to wszystko chętni mogli przetestować pod okiem instruktorów na wrześniowych warsztatach w 2022 r. na dziedzińcu pałacu Branickich przy Nowym Świecie. Zaprezentowane zawody i umiejętności, które szkoła pozwala zdobyć, to zaproszenie do podjęcia nauki w Garbatce-Letnisku i wyboru perspektywicznej drogi zawodowej. Fachowcy od drewna są obecnie bardzo poszukiwani na rynku.

Nauka zawodu w Garbatce-Letnisku

Podróżując drogą krajową 79 z Warszawy w kierunku Sandomierza, kilkanaście kilometrów za Kozienicami napotykamy Garbatkę-Letnisko. Szkoła drzewna należąca do Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych im. Jana Kochanowskiego, kształci młodzież od 1948 r. Powstanie placówki, utworzonej z inicjatywy społecznej trzech mieszkańców, było odpowiedzią na powojenne zapotrzebowanie na fachowców w zawodzie stolarskim. W kolejnych latach otwierane bądź zamykane były inne kierunki (np. krawiecki, elektrotechniczny, tapicerski), jednak to właśnie stolarstwo stanowiło wiodący profil szkoły. Zresztą doskonale to widać, gdy dotrzemy do szkoły, gdzie różnorodne drewniane dzieła (altany, rzeźby, konstrukcje kopuł, ławy) zdobią teren i są pamiątką po absolwentach kolejnych roczników.

Obecnie w Zespole Szkół Drzewnych i Leśnych można podjąć naukę w 3-letniej szkole branżowej I stopnia, na kierunkach: stolarz, cieśla, dekarz, tapicer. W 2-letniej szkole branżowej II stopnia można kontynuować naukę na kierunkach stolarz i cieśla. Z kolei 5-letnie technikum kształci w zawodach: technolog drewna, architekt krajobrazu, leśnik. Nie tylko młodzież, ale i dorośli mogą nauczyć się ciekawego zawodu. Działające przy szkole Centrum Kształcenia Ustawicznego (CKU) pozwoliło niejednej osobie całkowicie zmienić swoją ścieżkę zawodową, odkryć lub rozwinąć swój talent.

Nauka prowadzona jest przez najlepszych fachowców, którzy swoją pasją zarażają podopiecznych. Warsztaty wyposażone są w nowoczesne maszyny i tradycyjne narzędzia. Szkoła łączy tradycję i nowoczesność. Jak mówią absolwenci, „Drzewna” ma swój niepowtarzalny klimat, którego nie da się opisać, trzeba go doświadczyć!


Maria Dydek

Budynek szkoły obłożony drewnem.
Zobacz galerię (12 zdjęć)
Ludzie na scenie, mikrofony, światła.
Wnętrze szkoły w Garbatce.
Drewniana misa z pieczęcią szkoły.
Przedmioty z drewna wykonane przez uczniów.
Tapicerskie prace uczniów - kolorowe poduchy.
Sala z drewnianymi stolami.
W sali stoją drewniane stoły.
Pomieszczenia warsztatów ze stołami i wyciągami.
Napis na ścianie: pracownia ciesielska