null

Szkoła na Żoliborzu wyróżniona w ogólnopolskim konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Widok tylnej elewacji po pracach konserwatorskich
Widok tylnej elewacji po pracach konserwatorskich

Szkoła Podstawowa Specjalna nr 123 im. Kornela Makuszyńskiego otrzymała wyróżnienie za prace konserwatorskie i remont elewacji, uwzględniający ślady po pociskach z czasów Powstania Warszawskiego. O wartości obiektu stanowi nie tylko jego architektura wg projektu wybitnego architekta Jana Koszyc-Witkiewicza, ale także postrzeliny - materialny ślad walk z czasów okupacji. Zabytek został wyróżniony w kategorii "utrwalenie wartości zabytkowej obiektu".

Budynek szkoły został wpisany do rejestru zabytków w 1991 r., jest przykładem obiektu użyteczności publicznej Warszawy z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Zabytek wyróżnia bogaty detal architektoniczny wykonany z cegły klinkierowej, z której powstały wykończenia naroży, okien oraz jodełkowy ornament fasady.

 

Konkurs „Zabytek Zadbany” ma na celu promocję właściwej opieki nad zabytkami – prowadzonych wzorowo prac badawczych, konserwatorskich, rewaloryzacyjnych i adaptacyjnych, a także systematycznych działań na rzecz właściwego utrzymania zabytków.

 

Wyniki tegorocznego konkursu ogłoszone zostały 24 kwietnia, podczas gali z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Gdyni.

Widok frontowej elewacji po pracach konserwatorskich
Zobacz galerię (2 zdjęć />)
Detal zachowanej elewacji z postrzelinami