null

Szansa dla drewnianej leśniczówki

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

Rozstrzygnięto przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej i przetargowej na przebudowę i modernizację wraz z adaptacją zabytkowej leśniczówki przy ul. Rydzowej 1.

Drewniana leśniczówka przy ul. Rydzowej 1 w Warszawie zlokalizowana jest w Lesie Kabackim.  Niegdyś tereny te należały do Dóbr Wilanowskich, które w XIX w. były w posiadaniu rodu Potockich, a następnie przeszły w ręce rodziny Branickich. Obecnie nadzór na tym obszarze sprawują Lasy Miejskie-Warszawa.

 

Leśniczówka powstała prawdopodobnie w 1890 r. w konstrukcji zrębowej. Stanowi przykład dobrze zachowanej i nieprzekształconej architektury drewnianej związanej z gospodarką leśną. Obiekt łączy funkcję mieszkalną i biurową. Zachował się pierwotny układ wnętrza oraz piece, kuchnia węglowa, stolarka okienna i drzwiowa. Leśniczówka jest objętą ochroną konserwatorską poprzez wpis do rejestru zabytków (rejestr zabytków nr  A/1285 decyzja z dnia 11.03.1987 r.).

 

W związku z planowanym remontem i adaptacją leśniczówki na cele edukacji przyrodniczo – leśnej, Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta (SZRM) ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej. Wykonawca m.in. będzie musiał wykazać się doświadczeniem przy projektowaniu w zabytkowych budynkach drewnianych. Wpłynęły cztery oferty, spośród których najkorzystniejsza okazała się oferta złożona przez biuro projektowe z Warszawy - Projekt 6 Małgorzata Karpowicz.

Zadaniem zwycięskiego biura projektowego jest dokładne rozpoznanie stanu technicznego budynku oraz stworzenie projektu modernizacji i adaptacji obiektu do nowej funkcji edukacyjnej. Jednocześnie powinien uwzględniać zachowanie i wyeksponowanie wartości zabytkowych obiektu. Projekt ma być gotowy do końca roku.

 

Więcej informacji o obiekcie https://zabytek.pl/pl/obiekty/ursynow-lesniczowka

Link do ogłoszenia https://szrm.pl/ogloszenie-nr-500833-n-2020-z-dnia-2020-01-20-r/