null

Szansa dla drewniaka przy ul. Kawęczyńskiej 26

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Oficyna Burkego - elewacja

Oficyna Burkego - elewacja

Wkrótce rozpocznie się długo wyczekiwany remont ratunkowy drewnianej oficyny przy ul. Kawęczyńskiej 26. Jest to ostatni moment na jego ocalenie.

Drewniana oficyna przy ul. Kawęczyńskiej 26 jest unikatem we współczesnym krajobrazie kulturowym Pragi, gdyż stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi-Północ. Budynek został wybudowany około 1890 roku przez Edmunda Burkego. Posiada unikatową snycerkę, świadczącą o kunszcie i sprawności miejscowych warsztatów ciesielskich. W chwili obecnej jest jedynym zachowanym drewnianym budynkiem na Pradze-Północ, który zachował niezmienioną formę i bryłę od przeszło 120 lat.

 

Przewidziany remont jest remontem ratunkowym najbardziej zagrożonych i zdegradowanych fragmentów budynku, tj. drewnianej konstrukcji skrajnych części budynku. Ponadto, zakłada przemurowanie i zabezpieczenie kominów, które grożą zawaleniem oraz wykonanie tymczasowego pokrycia dachu i remont części fundamentów.

 

Remont zostanie sfinansowany w części z dotacji przyznanych przez Wojewódzkiego Mazowieckiego Konserwatora Zabytków w wysokości 100 tys. zł. Resztę wydatków pokryje miasto.

 

Budynek spełnia bardzo ważną rolę w podtrzymaniu i wzmacnianiu tożsamości lokalnej. Stanowi świadectwo historycznego rozwoju Pragi, jest obowiązkowym punktem wycieczek po dzielnicy. Planowane prace pozwolą na wyeliminowanie zagrożenia dla budynku i będą stanowiły początek kompleksowego remontu całego budynku.

Elewacja frontowa
Zobacz galerię (9 zdjęć)
Stolarka okienna
Stolarka okienna
Klatka schodowa
Klatka schodowa
Drewniane schody
Drewniane zdobienia ściany szczytowej
Uszkodzony komin