null

Świętojerska 24 – remont, który się udał

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Remont dużego zabytkowego budynku brzmi jak wielkie wyzwanie, prawda? Zwłaszcza, gdy w grę wchodzą prace przy wykonanych w latach 50. tynkach barwionych w masie z domieszką miki i konserwacja wielu metrów kwadratowych mocno uszkodzonej okładziny kamiennej.

Wielopiętrowy dom po remoncie.

 

Koszt zatrudnienia fachowców, którzy będą potrafili dobrze wykonać takie prace oraz cena specjalistycznych materiałów może być dla wielu wspólnot mieszkaniowych ciężarem nie do udźwignięcia. Jednak dzięki wsparciu finansowym miasta i dobrej organizacji nawet duże remonty mogą się udać.

Od dwóch lat Wspólnota Mieszkaniowa Świętojerska 24 sukcesywnie prowadzi konserwację swojego budynku. W ubiegłym roku wykonano remont dachu, elewacji frontowej oraz elewacji od strony ul. Andersa i ul. Wałowej. W tym roku, wspólnota podjęła się remontu większości elewacji podwórzowej. 

Ekipa remontowa wyczyściła i zakonserwowała okładziny z piaskowca, naprawiła detale architektoniczne i wykonała nowe tynki o kolorystyce i fakturze identycznej jak oryginalna. I choć część budynku od strony podwórza nadal wymaga renowacji, już teraz ten monumentalny, socrealistyczny budynek odzyskał swoją świetność z czasów budowy. Wspólnota zapowiada dokończenie prac w przyszłym roku.

Do tej pory Wspólnota Mieszkaniowa Świętojerska 24 otrzymała pomoc finansową ze środków miejskich w formie dotacji i refundacji w wysokości ponad 460 000 zł.  
 

Wielopiętrowy dom po remoncie.
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Elewacja po remoncie.
kamienica po lewej zdjęcie przed po prawej po remoncie