null

Strzelecka 10 – praska kamienica odzyskała urok

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Dobiega końca remont kamienicy przy ul. Strzeleckiej 10. Po interwencji Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków udało się odtworzyć najbliższy oryginałowi, historyczny wystrój elewacji zabytkowego domu.

Kamienica po remoncie,Na fotografii kamienica przy ulicy Strzeleckiej 10. Fot. BSKZ

Zamontowane są już wszystkie odnowione historyczne balustrady balkonów. Na swe pierwotne miejsce wracają żeliwne płyty balkonowe. Do końca dobiegają także prace wewnątrz obiektu. Ekipa remontowa odtworzyła historyczny funkcjonalny układ wnętrz kamienicy, które w ubiegłym wieku zostały podzielone na mniejsze lokale. W kamienicy są obecnie mieszkania o maksymalnym metrażu ok. 80 m². Klatki schodowe odzyskały swój pierwotny wygląd. Po remoncie są już dębowe stopnie, balustrady z masywnym profilowanym pochwytem, a balustrada z drewnianymi toczonymi tralkami jest gotowa do montażu. 

Uratowana przed rozbiórką

W opinii z 1965 roku stwierdzono, że wykonanie remontu kapitalnego kamienicy nie jest ekonomiczne ze względu na wieloletnie zaniedbanie spowodowane brakiem remontów i nadmierną eksploatacją. Następnie w 1976 roku skuto wystrój elewacji pozostawiając jedynie dekoracyjne balustrady balkonów. Kamienica w 2019 roku, kiedy zapadła decyzja o kapitalnym remoncie, była już w bardzo złym stanie technicznym. Budynek znajdujący się w zasobach miasta został wpisany do rejestru zabytków w 2012 roku.

Remont w ramach projektu rewitalizacji

Prace wykonane zostały w ramach zadania inwestycyjnego Rewitalizacja tkanki mieszkaniowej w wybranych budynkach komunalnych na terenie m.st. Warszawy z dofinansowaniem unijnym. Prace rozpoczęto w III kwartale 2019 roku. Wartość projektu to 10 547 657 zł, z czego wkład m.st. Warszawy wynosi 4 820 879 zł. Celem głównym projektu jest ożywienie społeczno-gospodarcze poprzez rewitalizację najbardziej zmarginalizowanych obszarów warszawskiej Pragi.

Pierwszy murowany budynek Nowej Pragi

Kamienica stojąca u zbiegu ulic Strzeleckiej i Środkowej została wzniesiona około 1865 roku. Należy do pierwszych murowanych budynków Nowej Pragi. Podmiejski piętrowy budynek powstał dla Marii Fryderyki z Jakobsów Galeotti. Około 1911 roku dom rozbudowano do czterech kondygnacji przekształcając go w kamienicą czynszową. 


 

Kamienica po remoncie.
Zobacz galerię (6 zdjęć)
Kamienica przed remontem.
Schody przed i po remoncie.
Ażurowe balustrady balkonów przed i po remoncie.
Ażurowa balustrada balkonu.
Kilkupiętrowa kamienica z balkonami i wieżyczką na dachu.