null

Środkowa 9 – trwa remont praskiego drewniaka

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Nowa szalówka na elewacji od strony podwórka. Fot. BSKZ
Nowa szalówka na elewacji od strony podwórka. Fot. BSKZ

 

Nowa podziemna przestrzeń
Budynek to siedziba Zespołu Ognisk Wychowawczych im. Kazimierza Lisieckiego, oddziału Centrum Wspierania Rodzin – Rodzinna Warszawa. Podczas remontu drewniany dom wzbogacono o rozbudowaną w głąb działki kondygnację podziemną. Jej przeszklona ściana umożliwi otwarcie przestrzeni na wewnętrzny dziedziniec. Schody ewakuacyjne prowadzące z poziomu pogłębionej piwnicy będą służyły jako amfiteatr. Po remoncie drewniak będzie  służył nie tylko placówce opiekuńczej, ale także lokalnej społeczności.

Odtworzenie szalówki
Po przeprowadzeniu zabiegów odkażających i umocnieniu konstrukcji ścian, budowniczowie przystąpili do ponownego montażu szalówki, czyli zewnętrznego odeskowania. Dotychczas nową szalówkę przytwierdzono na ścianie od strony podwórza. Oryginalny materiał (z nielicznymi uzupełnieniami), po dokładnym oczyszczeniu, powróci na elewację od strony ul. Środkowej

Jakiego koloru będzie drewniak?
Odkrywki i badania z 2016 r. zachowanych warstw malarskich (tzw. badania stratygraficzne) nie dały jednoznacznych odpowiedzi na to pytanie.  Konserwatorzy wykonali szereg prób kolorystycznych, ale ostateczną decyzję podejmie komisja z udziałem przedstawicieli Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Solidny dach i nowe okna
Najbardziej widoczną zmianą jest nowe pokrycie dachu. Wykonano je z blachy tytanowo-cynkowej. Elementem dodanym jest świetlik, umiejscowiony wzdłuż kalenicy. Powiększono również lukarnę, czyli doświetlenie w dachu, od strony podwórza. Dzięki temu poddasze będzie mogło być użytkowane.
W najbliższych tygodniach robotnicy przystąpią do montażu nowej stolarki okiennej. Inwestor podjął decyzję o odtworzeniu w budynku historycznego typu okna ościeżnicowego, tj. podwójnego, z parą skrzydeł otwieranych na zewnątrz.
Koniec remontu prowadzonego pod nadzorem Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków planowany jest na marzec 2021 r.
O pierwszym etapie prac przy ul. Środkowej 9 można przeczytać tutaj.
 

Drewniany budynek podczas remontu
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Lukarna doświetlająca poddasze.
Przeszkolone wyjście
Świetlik dachowy.
Remont poddasza