null

Środkowa 16 - remont kamienicy zakończony

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Tak jak zapowiadaliśmy - w końcówce tego roku zakończył się remont kamienicy z 1870 roku przy ul. Środkowej 16. Zmiana jest bardzo duża, bowiem na do tej pory na gładko zatynkowanej fasadzie, odtworzono neorenesansowe detale, ozdobne balustrady balkonów i półokrągłe zwieńczenie dachu.

Dwupiętrowa kamienica z balkonami i bramą po środku.
Środkowa 16 po remoncie.

 

 

 

 

 

Rewitalizacja budynku frontowego oraz dwóch oficyn prowadzona była pod nadzorem konserwatorskim, ponieważ układ urbanistyczny ulicy Środkowej wpisany jest do rejestru zabytków.

Zrewitalizowana kamienica, wraz z innymi domami stojącymi przy ulicy Środkowej, stanowi cenny zespół świadectw najwcześniejszej fazy budownictwa, jaka miała miejsce na Nowej Pradze. 

Przedstawiciel neorenesansu w zespole kamienic ul. Środkowej

Neorenesansową kamienicę pod nr 16 Arona Spiwaka (Śpiewaka) zbudowano jako dom dwupiętrowy z tak samo wysokimi oficynami. Budynki przetrwały II wojnę światową, jednak po niej rozebrano piętrowe segmenty oficyn bocznych. 
 
Obiekt znajdował się w katastrofalnym stanie technicznym. Podczas remontu wzmocniono konstrukcję budynku frontowego wraz z montażem nowych stropów i więźby dachowej. Stolarka okienna została wymieniona i uzupełniona o stolarkę wykonaną na wzór okien historycznych. 

Wróciły detale

Zgodnie z projektem na elewacji od strony ulicy zrekonstruowano jej historyczny detal, w szczególności charakterystyczne półokrągłe zwieńczenie na dachu. Dekoracja została wykonana na podstawie przedwojennych fotografii kamienicy oraz fragmentu pierzei ul. Środkowej.

Zrekonstruowano drzwi zewnętrzne do klatek schodowych oraz wrota w przejeździe bramnym. Gzymsy wykonano według technologii zgodnej z zaleceniami konserwatorskimi.  

Szacowany koszt remontu kamienicy to blisko 8 mln zł.  

Drewniane schody.
Zobacz galerię (7 zdjęć)
Balon od spodu.
Balkon
Drewniane wrota bramy z przeszkleniem.
Oficyna przed i po remoncie.
Kamienica przed i po remoncie.
Dwupiętrowa kamienica z balkonami i bramą po środku.