null

Środkowa 12 – trwa remont kapitalny kamienicy

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Kamienica usytuowana u zbiegu ulic Środkowej i Stalowej niebawem ukaże w pełni nowe oblicze. Remont rozpoczęty w połowie 2019 roku, zmierza bowiem ku końcowi. To kolejne przedsięwzięcie budowlane, jakie ZGN realizuje na Nowej Pradze.

Kamienica podczas remontu.

Na zdjęciu remontowana kamienica przy ul. Środkowej 12. Fot. BSKZ

Pierwotnie w tym miejscu znajdował się dwupiętrowy budynek, wzniesiony około 1883 roku dla rodziny Hasiewiczów. W 1911 roku nowi właściciele nieruchomości, Franciszek Czerwiński i Piotr Łopacki, zdecydowali o jego nadbudowie.

Kamienica uzyskała stosunkowo bogaty wystrój elewacji, na który składały się m.in. opaski okienne i naczółki, profilowane gzymsy, boniowania a także żeliwne balkony o różnorodnych, dekoracyjnych balustradach. Niewielkie mieszkania miały skromny standard, typowy dla praskiej czynszówki. Szyldy na przedwojennej fotografii informują, że na parterze działał skład apteczny, a w narożniku budynku mieściła się restauracja.

Kamienica przetrwała II wojnę światową bez większych uszkodzeń i została upaństwowiona w 1955 roku. Brak bieżących remontów w okresie powojennym przyczynił się do stopniowej dewastacji i zniszczenia niegdyś efektownych elewacji.

Remont od dachu po fundamenty

Inwestycja wpisuje się w koncepcję modernizacji przedwojennych miejskich kamienic prowadzonych w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji.

Projekt budowlany przewidywał wymianę elementów konstrukcji budynku, m.in. stropów, więźby i pokrycia dachu. Wykonano także izolację i wzmocniono fundamenty oraz zakończono złożone roboty instalacyjne. Kompleksowy remont przechodzi właśnie elewacja z nowymi balkonami, których masywny wygląd zostanie złagodzony, podobnie jak w sąsiednim domu przy ul. Stalowej 33, obróbkami blacharskimi i przytwierdzeniem ażurowych, żeliwnych wsporników. Montowana jest stolarka. 
Modernizacja zakłada zachowanie dotychczasowej funkcji budynku. Znajdzie się w nim 29 mieszkań i cztery lokale usługowe. 

Konserwator przekonał do zachowania żeliwnych detali

Przy okazji tak gruntownych modernizacji często tracimy elementy historycznego wystroju czy wartościowe detale świadczące o dawnych rozwiązaniach stylistycznych i architektonicznych. 
W przypadku Środkowej 12 Stołecznemu Konserwatorowi Zabytków udało się przekonać inwestora i architekta do pewnych modyfikacji projektowych. Oryginalne żeliwne elementy ażurowych balkonów po renowacji wracają na swoje miejsce. Jedynie część odlewów została wykonana na nowo. Balustrady, w pełnej gamie wzorów i motywów, są ponownie montowane. Już niebawem od strony ul. Środkowej pojawią się także historyczne odboje i tak charakterystyczne dla praskich czynszówek stalowe kółka do wiązania koni. 

Z niecierpliwością oczekujemy również na montaż wrót przejazdu bramnego. Oryginalne drewniane skrzydła (po naprawach stolarskich i renowacji okuć) w brązowo-czerwonym kolorze nawiązującym do pierwotnego wyglądu, staną się niewątpliwie prawdziwą ozdobą tej kamienicy. 

 

Kamienica przed remontem.
Zobacz galerię (10 zdjęć)
Widok praskiej ulicy z remontowaną kamienicą.
Żeliwna balustrada.
Oryginalna żeliwna balustrada.
Balkony i wsporniki.
Żeliwne wsporniki.
Brama przed remontem.
Brama podczas konserwacji.
Brama po konserwacji.
Drewniana brama z oryginalnymi okuciami.