Co roku Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, współpracując z Fundacją Hereditas i czasopismem „Spotkania z zabytkami”, uczestniczy w opracowaniu ostatniego numeru w roku poświęconemu w dużej mierze tematyce warszawskiej.

W numerze 11-12 „Spotkań z Zabytkami” (listopad-grudzień 2021) przeczytają Państwo m.in. o zabytkowych wnętrzach lokali miejskich, pracowni znanego rzeźbiarza, kartach ewidencyjnych czy kolejnych pracach przy Elizeum. Artykuły, których autorami są m.in. pracownicy BSKZ, poruszają tematy związane z mało znanymi warszawskimi zabytkami, o których warto dowiedzieć się więcej.
Ocalałe wystroje warszawskich lokali
Mimo ogromnych zniszczeń do naszych czasów zachowało się w Warszawie niemało detali autentycznego wyposażenia wnętrz sprzed II wojny światowej. Mamy także sporo lokali użytkowych z zachowanym wystrojem wnętrz pochodzących z lat 50. XX wieku. Okładka „warszawskiego” numeru „Spotkań z Zabytkami” prezentuje mozaikę z dawnego baru mlecznego Złota Kurka w budynku Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej. O historii i o ciekawym ceramicznym wystroju działającej przez dziesięciolecia jadłodajni, w tym o nietypowych płytkach z Łysej Góry, mogą Państwo przeczytać w artykule Aldony Tołysz pt.: „Złota Kurka na MDM-ie”.
Urszula Zielińskia-Meissner opisuje natomiast ciekawe przykłady lokali, w których czas się zatrzymał, jak na przykład funkcjonujący do dziś salon kosmetyczny IZIS przy ul. Marszałkowskiej (dawniej „Warszawianka”), salon optyczny przy ul. Pięknej, czy dawne wnętrza kawiarni „Mirowianka”.
Wątek lokali był między innymi tematem IV Warszawskiej Konferencji Konserwatorskiej (WKK), o której mogą Państwo przeczytać w „Spotkaniach” na str. 70.
Pracownia artystyczna, detale i ewidencja
Na kartach czasopisma znajdą Państwo także artykuł Michała Krasuckiego, dyrektora Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, o pracowni artystycznej rzeźbiarza Karola Tchorka. Był on twórcą słynnych tablic, stawianych od początku lat 50. XX wieku dla upamiętnienia m.in. ulicznych egzekucji dokonywanych przez okupanta w Warszawie podczas II wojny światowej.
Artykuł „Architektura Warszawy we fragmentach – o Archiwum Warszawskiego Detalu” opisuje jego nietypowe zbiory. Pracownicy Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków gromadzą w nim historyczne detale architektoniczne, pochodzące m.in. z remontów prowadzonych przez m.st. Warszawę.
W numerze „Spotkań” opisano również tajniki dokumentacji, dzięki której gromadzona jest wiedza o zabytkach, czyli o kartach adresowych i ewidencyjnych. Ich sposoby powstawania omówiono na przykładzie podziemnych reliktów getta warszawskiego oraz unikatowej nastawni znajdującej się na stacji Warszawa Wschodnia – popularnego „grzybka”.
Z numeru zamykającego ubiegły rok dowiedzą się Państwo również o pracach wykonanych przy Elizeum, czyli jednego z najbardziej tajemniczych zabytków Warszawy.
Jak otrzymać „Spotkania z zabytkami”?
Numer „Spotkań z zabytkami” można kupić u wydawcy w formacie PDF lub otrzymać bezpłatnie wersję drukowaną w Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków przy ul. Nowy Świat 18/20. Zainteresowane osoby prosimy o przysłanie zgłoszenia na adres: sekretariat.BSKZ@um.warszawa.pl