null

Spotkania konserwatorów Polski i Ukrainy

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Kluczem do dobrej koordynacji pomocy dla ukraińskich konserwatorów zabytków jest nawiązanie sieci kontaktów. Właśnie temu celowi służą wirtualne spotkania jakie odbywają się od dwóch tygodni dzięki inicjatywie Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Ekran ze zdjęciami uczestników spotkania w teamsach.

Inicjator forum, Michał Krasucki, dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, za cel funkcjonowania grupy postawił skuteczne, specjalistyczne i szybkie działanie na rzecz zabezpieczania zabytków zagrożonych zniszczeniem. Stały kontakt i aktualizacja zapotrzebowania na materiały potrzebne do ratowania dziedzictwa kulturowego Ukrainy doceniane są przez obie strony. 

Konserwatorzy z Charkowa, Czerniowców, Czernichowa, Dniepru, Kijowa, Lwowa, Łucka i Odessy opowiadali o sytuacji z jaką się mierzą na co dzień i o działaniach, jakie podejmują, aby ratować zabytki w swoich miastach i dokumentować straty w miejscach, które znalazły się w rejonie działań wojennych. Podziw budzi niezwykła determinacja i zadaniowość ukraińskich specjalistów oraz ciągła chęć podejmowania kolejnych wyzwań na rzecz zabytków i zbiorów. 

W spotkaniu udział wzięli samorządowi konserwatorzy miejscy z Będzina, Krakowa, Łodzi, Olsztyna, Poznania, Rudy Śląskiej, Rzeszowa, Sopotu, Szczecina, Warszawy, Torunia i  Żor. Pomoc, jakiej może udzielić polska strona dotyczy także wsparcia technicznego w działaniach inwentaryzacyjnych. Tematem, który wybija się na pierwszy plan jest odbudowa ze zniszczeń zabytków Charkowa. 
Planowane są kolejne spotkania w powiększającym się cały czas gronie specjalistów z dziedziny ochrony zabytków i dziedzictwa kulturowego. 

Jeśli chcesz wesprzeć zbiórkę materiałów potrzebnych do zabezpieczania zabytków Ukrainy skontaktuj się z nami ( tel.22 44 33 628).