null

Specjaliści skontrolowali fontannę w Ogrodzie Saskim

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Fontanna Wielka w Ogrodzie Saskim jest nieczynna od września zeszłego roku. Wtedy pojawiła się pierwsza informacja o spływaniu wody z jej misy tylko na jedną stronę. Budziło to podejrzenia, że cały obiekt przechyla się. Przeprowadzone pod koniec maja badania zaprzeczyły tym domysłom.

Fontanna z wielką misą na postumencie.
Fontanna Wielka w Ogrodzie Saskim

Dzięki przeprowadzonym szczegółowym badaniom geodezyjnym (tachimetrycznym) stwierdzono, że 168-letnia Fontanna Wielka w Ogrodzie Saskim nie uległa przechyleniu. Obfitsze spływanie wody na jedną stronę burty jest głównie efektem siły wiatru oddziaływującego na lustro wody w misie. 

Fontanna przejdzie konserwację

Podczas oględzin zabytku przedstawiciele Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków wspólnie z pracownikami Zarządu Zieleni uznali, że aby utrzymać dobrą kondycję obiektu należy przystąpić do prac konserwatorskich. Remont pozwoli przywrócić walory estetyczne fontanny. Prace będą prowadzone w II etapach. 

W pierwszym, po uzyskaniu zgody Wojewódzkiego Mazowieckiego Konserwatora Zabytków, przeprowadzona zostanie konserwacja zachowawcza. Oczyszczona i zabezpieczona zostanie powierzchnia wewnętrzna górnej misy fontanny oraz przygotowany zostanie projekt kompleksowej konserwacji, który w ramach realizacji drugiego etapu prac obejmie również analizę konstrukcyjną obiektu. 

Pierwsze miejskie wodociągi

Fontannę Wielką zbudowano w 1855 r. Była ona fragmentem pierwszych wodociągów warszawskich zaprojektowanych przez Henryka Marconiego. Zasilały one w wodę zdroje na Starym Mieście. Główny wodozbiór wzniesiony na terenie Ogrodu Saskiego doprowadzał wodę do Fontanny Wielkiej i do fontann na Rynku Starego Miasta (z pomnikiem Syreny Konstantego Hegla), przy Kolumnie Zygmunta i na pl. Teatralnym.

Fontanna z wielką misą na postumencie.
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Misa fontanny.
Delfin tryskający wodą w basenie dolnym fontanny.