
W związku z obchodami stulecia odzyskania Niepodległości, Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków przygotowało "Mapę Zabytków Niepodległej. Architektura 20-lecia w Warszawie (1918-39)". Z tej okazji zapraszamy na serię przewodnickich spacerów śladami architektury dwudziestolecia.
W sobotę, 22 września, o godz. 11.00, (dziedziniec Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków przy ul. Nowy Świat 18/20) rozpocznie się spacer śladami architektury 20-lecia międzywojennego. Przewodnik-varsavianista wraz ze specjalnie opracowaną mapą,przeniosą nas w czasy odradzającego się państwa polskiego.
„Mapa zabytków niepodległej. Architektura 20-lecia w Warszawie (1918-39)” została opracowana tak, aby ułatwić mieszkańcom poznanie miasta i jego historii przez pryzmat architektury. Mapa z naniesionymi budynkami, powstałymi między rokiem 1918 a 1939, pozwala także na samodzielne spacery ich śladami. Wybranych budynków nie trzeba zwiedzać według określonego planu, a spacer można rozpocząć i zakończyć w dowolnym punkcie.
Na mapie znajduje się 30 budynków, Dla każdego zabytku zamieszczony jest opis wyjaśniający kiedy powstał, kto go zaprojektował, jak wyglądał i co się w nim mieściło przed wojną. Pierwszy spacer, 22 września, obejmuje siedem z nich. Dodatkowe informacje przekaże spacerowiczom przewodnik - Adrian Sobieszczański, historyk i varsavianista.
Trasa 22 września Śródmieście.
Obiekty zostały dobrane tak, aby oś spaceru stanowił historyczny Trakt Królewski, a znajdujące się przy nim, albo w jego okolicy budynki reprezentowały możliwie wszystkie kategorie ich przeznaczenia. Najważniejsze gmachy, z punktu widzenia obywateli, takie jak Sejm, Muzeum Narodowe czy Ministerstwo Edukacji Narodowej uzupełnią przykłady luksusowej architektury mieszkalnej, jak domy własne Bohdana Pniewskiego czy Romualda Gutta oraz użyteczności publicznej, którą reprezentuje budynek szpitala na ulicy Litewskiej. Na trasie spaceru nie zabraknie także budynków szkolnych i naukowych w tym przypadku reprezentowanych przez liceum imienia Batorego przy ulicy Myśliwieckiej.
Szczegóły trasy:
(miejsce spotkania: dziedziniec Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków przy ul. Nowy Świat 18/20)
- Bank Gospodarstwa Krajowego,
- Muzeum Narodowe,
- Willa Pniewskiego,
- Sejm,
- Liceum Batorego,
- Ministerstwo Edukacji Narodowej,
- Szpital przy ul. Litewskiej.
Kolejny spacer odbędzie się w sobotę 29 września o godz. 11, po architekturze międzywojennej Żoliborza.
W trakcie spacerów przewidziano konkurs z atrakcyjnymi nagrodami.
Zapraszamy!