null

Sowa semaforowa – metaloplastyka na Starym Mieście

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Na fotografii szyld staromiejskiej biblioteki przy ul. Świętojańskiej 5. Fot BSKZ

metalowy szyld z wizerunkiem sowy

8 maja obchodzimy Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy. Z tej okazji przypominamy malowniczy szyld staromiejskiej biblioteki przy ul. Świętojańskiej 5.

Szyld z sową datowany jest na 1974 rok. Został zaprojektowany przez rzeźbiarza Macieja Szańkowskiego. Ten ptak to uniwersalny symbol wiedzy, mądrości i nauki, dlatego jest motywem jednoznacznie kojarzonym z bibliotekami. Znak odlany w metalu składa się ze stylizowanego wyobrażenia sowy wpisanej w otwartą książkę, tworzącą ażurową ramę szyldu semaforowego.

Szyldy semaforowe umieszcza się na wysięgniku zamocowanym prostopadle do ściany budynku. Są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów zdobniczych warszawskiej Starówki. Zwracają uwagę oryginalną formą i precyzją wykonania. Staromiejskie semafory, finezyjne dzieła metaloplastyki, zostały zaprojektowane jako element spójnego programu aranżacji plastycznej Starego Miasta.

Stanowią integralny element zabytku wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i świadczą o historii miejsca. Na warszawskiej Starówce zachowała się do dziś większość oryginalnych semaforów, wykonanych podczas powojennej odbudowy.Publikację znajdziecie państwo tu.

Przy okazji wizyty w staromiejskiej bibliotece przy ul. Świętojańskiej, warto zobaczyć jej zabytkowe wyposażenie powstałe również w czasach odbudowy Starego Miasta: drewniane meble, metaloplastyczne zdobione kraty, osłony grzejników itp.