null

Sgraffitowa dekoracja na elewacji szkoły - gotowa

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Sgraffitowa dekoracja na elewacji szkoły przy ul. Różanej 22/24 po konserwacji.
Sgraffitowa dekoracja na elewacji szkoły przy ul. Różanej 22/24 po konserwacji.

 

Modernistyczna syrenka ma rozwiane włosy i unosi się na falach, a napis informuje: „Szkoła powszechna im. Generała Juljana Stachiewicza”. W prawym górnym rogu dekoracji znajduje się okrągła odznaka I Brygady Legionów Polskich. Patron szkoły był legionistą, generałem brygady Wojska Polskiego oraz historykiem wojskowości. Szkołę zaprojektował Juliusz Żórawski. Wybudowano ją w latach 1934-1935.

 

O rozpoczęciu prac pisaliśmy we wrześniu. Konserwatorom udało się przywrócić dekoracji jej oryginalny wygląd i pokazać w pełni urodę tego trójbarwnego sgraffita. Było to możliwe dzięki usunięciu wtórnych warstw tynku, położonych po II wojnie światowej na znacznych fragmentach dekoracji. Wizerunek syrenki i litery oczyszczono z zabrudzeń, wykonano konieczne uzupełnienia a miejscami rekonstrukcję. Na szczęście część napisu oraz przedstawienie odznaki nie zostały trwale zniszczone, ale przysłonięte w sposób umożliwiający ich ponowne wyeksponowanie.Rekonstrukcji sgraffita wykonał zespół konserwatorów: Pavol Pokorny, Maria Pokorna, Cristobal Calaforra-Rzepka.

We wnętrzu szkoły, w jednej z klatek schodowych, nadal prowadzone są prace konserwatorsko-restauratorskie przy drugim sgraffitowym przedstawieniu syrenki. Wykonali go w czasie budowy szkoły uczniowie Miejskiej Szkoły Sztuk Zdobniczych - artystycznej szkoły zawodowej, utworzonej w 1920 r.

Sgraffitto przed konserwacją.
Zobacz galerię (7 zdjęć)
Sgraffitto syrenki po konserwacji
Sgraffitto syrenki po konserwacji
Sgraffitto syrenki po konserwacji
Odznaka legionowa przed konserwacją.
Syrenka przed oczyszczeniem.
Syrenka po usunięciu wadliwej rekonstrukcji.