null

Sgraffita na elewacji kamienicy przy ul. Kościelnej 13

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Sgraffita zdobiące elewację kamienicy przy ul. Kościelnej 13 przejdą konserwację

Zabytkowa kamieniczka z czerwonawą elewacją
Kamienica przy ul. Kościelnej 13. Fot. BSKZ

 

 

Kamienica przy ul. Kościelnej 13 powstała ok. 1829 r. na miejscu ostatniego z drewnianych domów, które stanowiły pierwotną zabudowę ulicy do pierwszej połowy XVIII w. 

Po zniszczeniach w 1944 r. kamienicę odbudowano w stylu luźno nawiązującym do XVIII –wiecznej zabudowy tej części Nowego Miasta. Największym walorem oszczędnej w formie, klasycystycznej elewacji jest dwubarwna dekoracja  sgraffito pomiędzy oknami ostatniej  kondygnacji budynku.  Autorką dekoracji przedstawiającej martwe natury z wazonem i rybą,  instrumentami muzycznymi, paletą  i sztalugą malarską i akcesoriami krawieckimi jest malarka Zofia Artymowska.

Dach budynku pokryty dachówką ceramiczną esówką był remontowany w 2012 r., teraz przyszedł czas na remont elewacji. Wprawdzie elewacje były remontowane w latach 70. XX w., ale upływający czas, czynniki atmosferyczne i nie zawsze właściwie wykonane sporadyczne naprawy przyczyniły się do uszkodzenia tynków, obróbek blacharskich i wykonanych z piaskowca szydłowieckiego  portalu i cokołu budynku.

Także dekoracja sgraffito wymaga interwencji konserwatorskiej. Powierzchnia tynku w obrębie dekoracji jest spękana z licznymi ubytkami i odparzeniami. W trakcie remontu w latach 70. XX w. niepotrzebnie pokryto obie warstwy sgraffita farbą. Celem aktualnie prowadzonych prac konserwatorskich jest usunięcie tych dawnych zamalowań, oczyszczenie, wzmocnienie i przywrócenie pierwotnej kolorystyki dekoracji.

Mamy nadzieję, że właśnie rozpoczynające się prace, prowadzone dzięki wsparciu dotacji miejskiej, przywrócą pełne walory estetyczne kamienicy.

Sgraffito z paletą i sztalugą malarską
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Sgraffito z szachownicą, globusem i nożycami
Sgraffito z rybą i dzbanem
Sgraffito z instrumentami muzycznymi
Sgraffito z akcesoriami krawieckimi