null

Rzecz o kolei. Modernizm na linii otwockiej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Plakat Rzecz o kolei. Modernizm na linii otwockiej
Plakat Rzecz o kolei. Modernizm na linii otwockiej

Architektura skrzydlatych wiat peronowych i jadący pociąg stanowią nieodłączny element krajobrazu tzw. Linii otwockiej. Jednocześnie jest on reliktem jednej ze sztandarowych inwestycji dwudziestolecia międzywojennego. Chcemy przybliżyć mieszkańcom i podróżnym ten wyjątkowy element historii naszej okolicy.

 

Rzecz o kolei. Modernizm na linii otwockiej jest to projekt Fundacji Stacja Kultury skierowany do mieszkańców linii otwockiej. W ramach projektu przewidziano rodzinną grę terenową oraz warsztaty miedzypokoleniowe. Wydarzeniom towarzyszy wystawa peronach kolejowych od Wawra po Falenicę,obrazująca ciekawą historię rozwoju architektury kolejowej w dwudziestoleciu międzywojennym.

 

Rodzinna gra terenowa.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Rodzinnej grze terenowej. Rzecz o kolei, która rozpocznie się 22 września, a jej finał z nagrodami odbędzie się 30 września o godz. 16:00 w Kinokawiarni Stacja Falenica. Gra będzie dostępna jeszcze przez miesiąc (do 20.10.).

Gra składa się z 4 zadań: 2 rebusów, puzzli oraz poszukiwania ukrytych wyrazów - trzy z nich zostaną umieszczone na planszach wystawowych na dworcach PKP Wawer-Falenica, jedna zaś w Kinokawiarni Stacja Falenica. Dokładne informacje zostaną umieszczone w karcie do gry. Można będzie odebrać ją w Kinokawiarni Stacja Falenica lub ściągnąć ze strony wydarzenia na Facebooku lub na stronie Fundacji www.stacjakultury.org

Posłuży ona do zaznaczania odnalezionych i rozszyfrowanych zagadek. Rozwiązaną kartę trzeba będzie wrzucić do urny w Kinokawiarni Stacja Falenica i czekać na upominek :)

 

Link do wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/731134347235885/

 

Warsztaty międzypokoleniowe


Kolejnym wydarzeniem, na które serdecznie zapraszamy jest Modernizm w podróży. Warsztaty międzypokoleniowe, które odbędą się 29 września o godz. 11:00 w Kinokawiarni Stacja Falenica.

Warsztat poprowadzi historyczka sztuki Katarzyna Uchowicz, która pracuje w Katalogu Zabytków Sztuki w Instytucie Sztuki PAN. Obejmuje on wprowadzenie w temat nowoczesnej architektury ilustrowany archiwalnymi fotografiamioraz warsztat dla dzieci „Peronówka” poświęcony projektowaniu wnętrz wagonów (także restauracyjnego), z uwzględnieniem szczegółów takich jak forma siedzeń czy jadłospis dla ukazania modernizmu jako idei kształtowania architektury kompleksowo z detalem i liternictwem.

 

Link do wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/306406226610799/

 

Finał 


30 września o godz. 16.00, podczas Finału gry terenowej i podróży sentymentalnej w lata 20. i 30 XX w., przy herbatce i muzyce z płyt gramofonowych spotkają się:

Architektka Ewa Wasiutyńska - wnuczka Aleksandra Wasiutyńskiego, twórcy koncepcji warszawskiego węzła kolejowego.

Profesor PAN Andrzej Brandt - syn inżyniera Kazimierza S. Brandta - z firmy Szenejko Brandt Inżynierowie, która wybudowała przystanki na linii mińskiej, o takiej samej koncepcji architektonicznej, jak przystanki na linii otwockiej.

Zbigniew Tucholskidr hab., pracownik Instytutu Historii Nauki PAN, autor wielu publikacji poświęconych tematyce kolejowej. Laureat w roku 2016 nagrody im. Jana Jędrzejewicza (dla najlepszej książki poświęconej historii nauki i techniki). Twórca polskiej szkoły budowy lokomotyw”. Członek Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Kolei Wąskotorowych.

Dr Tomasz Lerski - varsavianista, znawca rynku płytowego z lat 20. i 30. XX w., autor audycji radiowych, wielu książek m.in. Syrena Record, Warszawa Antoniego Słonimskiego.

Katarzyna Uchowicz - historyczka sztuki. Pracuje w Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce w Instytucie Sztuki PAN. Obszar zainteresowań badawczych obejmuje architekturę modernizmu, środowisko artystyczne awangardy oraz powojenną twórczość eksperymentalną. Kuratorka m. in. wystawy „Awers/rewers. Architekt Bohdan Lachert” w Muzeum Architektury we Wrocławiu (XI 2017–IV 2018).

Spotkanie poprowadzi Andrzej Rukowicz - koordynator i współautor projektu. Architekt wnętrz (absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie), animator kultury. Współorganizator akcji społecznej obrony wiat kolejowych linii otwockiej (potem wpisanych do rejestru zabytków) w 2010 r.

 

Link do wydarzenia na facebooku: https://web.facebook.com/events/252134048977391/


Serdecznie zapraszamy na wszystkie wydarzenia związane z projektem Rzecz o kolei. Modernizm na linii otwockiej.